Mladoboleslavská automobilka navrhla růst platových tarifů svých zaměstnanců o 4,3 procenta. Odbory požadují šestiprocentní růst platů, vyjednávání o kolektivní smlouvě ve Škoda Auto tak nekončí. O výsledku 12. kola vyjednávání informují odboráři na svých webových stránkách.

Odboráři návrh zaměstnavatele považují stále za nedostatečný. Po nové prognóze inflace požadovali růst o sedm procent, uvedl šéf odborů Jaroslav Povšík před týdnem na výroční konferenci automobilky. V rámci vyjednávání jsou ale odboráři připraveni požadavek snížit na šest procent, řekl.

Firma už nabízí vyšší tarif, celkově ale méně než loni

Automobilka při vyjednávání již překročila loňské čtyřprocentní navýšení o 0,3 procentního bodu. Hodnota 0,3 procenta má být podle firmy přesunuta z rozpočtované částky na osobní ohodnocení, která tak zůstane 15 procent.
Na úterním jednání zaměstnavatel navrhl zvýšení penzijního příspěvku o 100 korun. Zaručená platba k variabilnímu bonusu by měla činit 5000 korun.

Pro odbory Kovo je podle Povšíka prioritní sjednání uspokojivého navýšení tarifu. Pokud se nepodaří vyjednat dohodu do konce března, budou odbory postupovat nadále zákonnou cestou včetně svolání informačních mítinků.
Odboráři také připomněli svůj návrh na růst variabilního bonusu každoročně nejen o meziroční nárůst zisku, ale i o procenta nárůstu průměrné mzdy tarifních zaměstnanců v roce, za který je bonus vyplácen.

Další termín vyjednávání je stanoven na pátek, případně i sobotu, kdy současná kolektivní smlouva končí. Na jejím základě se zaměstnancům od loňského dubna zvýšily tarifní mzdy o čtyři procenta a vzrostly také jednorázové platby. Průměrná mzda v automobilce Škoda byla v roce 2010 podle odborářů 32.000 Kč.