Podle slov odborářů hodlá Škodovka jednání o mzdách navíc i nadále spojovat s atypickými směnnými systémy, jimiž chce růst mezd podmínit. O tom nechtějí odboráři ani slyšet. Jejich ústředním požadavkem nadále zůstává růst mezd o 18 procent na 12 měsíců bez jakýchkoliv nestandardních směnových systémů. Odmítají také dosavadní nabídku zaměstnavatele, která nabízela patnácti procentní růst platů na 27 měsíců.

Za své požadavky jsou odboráři ochotni jít i do stávky. Cílem do budoucna je pro ně přiblížení mzdové hladiny na úroveň španělského Seatu. Dosavadní meta, totiž překonání Portugalska, byla podle předsedy odborové organizace Jaroslava Povšíka již pokořena. „Už zvýšením korunových příplatků, které jsme vyjednali od ledna 2018, úroveň Portugalska překonáváme,“ řekl odborový předák Povšík s tím, že dostat se na mzdovou úroveň Seatu by bylo opravdu skvělé, ale je to ještě vzdálená meta. „Pokud nám většina zaměstnanců pomůže, velký díl z této cesty dokážeme urazit,“ dodal.

K jakým posunům či dohodám, pokud vůbec k nějakým, nakonec dojde, ukážou dnešní vyjednávání, která se uskuteční odpoledne.

KAREL SMAŽÍK