Alespoň zatím to vypadá, že vše kolem dohod pro letošní rok půjde bez dříve obvyklého napětí, v minulosti spojeného třeba i s hlasitými protesty pod okny kanceláří vedení. Předběžných dohod už se podařilo dosáhnout.

Výše mzdy není jediné klíčové číslo

Předseda podnikové rady oborů Jaroslav Povšík upozornil, že pro zaměstnance není rozhodující jen výše mzdy, ale podstatné jdou i další odměny, výhody a souvislosti práce ve firmě. Přičemž naznačuje, že v tomto směru se Škodováci mají na co těšit. Obzvlášť vyzdvihuje novinku v souvislosti s fondem sociální obnovy, kde bude každý rok nad rámec 10 milionů eur vyčleněn jeden milion eur, kdy o využití těchto peněz budou lidé moci rozhodovat sami.

Ve prospěch změn, které zlepší život jim nebo i příslušníkům jejich rodin: na šatnách, v kioscích, ale i na parkovištích nebo v kolárnách, stejně jako při rekreacích a v dalších službách. Velké změny čekají cafeterii benefitů, v jejímž rámci je bodové ohodnocení získávané při různých příležitostech možné využít místo peněz při nákupech služeb nebo i zboží u smluvních partnerů; do budoucna by tento systém mohl fungovat tak trochu ve stylu e-shopu; bez rizika, že platnost některých bodů zaměstnancům propadne.

Vedle přímých peněžních příjmů, kde Povšík v týdeníku Škodovácký odborář upozornil na základní minimum v podobě navyšování pokrývajícího inflaci, ale i na celoroční bonus plus doplňující prémie před obdobími letních dovolených i vánočních svátků, jsou pro zaměstnance podstatné i další souvislosti pobytu na pracovišti: třeba aby se nezdražovaly obědy či byl vylepšován pitný režim.

Podle šéfa škodováckých odborů se však řeší mnohem více témat: pracovní oblečení, délka dovolené, přestávek, rehabilitace, wellness pobyty, sportovní zážitky, kultura, dětské tábory i další formy práce s dětmi… Stejně jako péče o bývalé zaměstnance, s čímž souvisí také dojednání důstojných podmínek pro lidi, které zdravotní stav přiměje k předčasnému odchodu do důchodu.

Odborářům se současně dostalo ujištění, že se musí zvýšit odměny za nepříjemnou noční práci. A také se řeší vícepráce reagující na náhlý nárůst požadavků odběratelů či moderní formy rozvržení pracovní doby: sdílená pracovní místa, doplňkové dny volna, sick days v případě onemocnění – nebo pro některá pracoviště možnosti home office.

Co zaměstnanci přímo nepocítí, alespoň ne bezprostředně, je součást kolektivního vyjednávání směřující k zajištění záruk zaměstnanosti pro budoucnost. Ať už v souvislosti s příchodem výroby nových modelů či s posuny k elektromobilitě – nebo ve vztahu v faktu, že Škoda Auto podniká i v Rusku, přičemž se v této oblasti orientuje i na Ukrajinu či na Kazachstán (a současná mezinárodní situace se jeví značně nejistě).

Zaměstnavatel, který sbírá ocenění

Škoda Auto shodou okolností aktuálně upozornila na své umístění v tradiční studii TOP Zaměstnavatelé 2002. Opět zvítězila, již po jedenácté: podobně jako v minulých letech ovládla kategorii Automobilový a strojírenský průmysl. Jde o anketu vycházející z hlasování studentů vysokých škol, kteří možné zaměstnavatele z řad nejúspěšnějších domácích firem posuzují na základě řady hledisek. Škoda Auto nicméně boduje v zaměstnavatelských soutěžích pravidelně – a to nejen s oceněním pracovního zázemí, ale i možností uplatnění, profesního či osobního rozvoje.