Příznivé zprávy, které prý předčí očekávání, představil v aktuálním vydání týdeníku Škodovácký odborář předseda podnikové rady Odborů Kovo Jaroslav Povšík. Dobré zprávy přicházejí navzdory válce na Ukrajině, s níž přišlo i přinejmenším dočasné ukončení všech aktivit automobilky v Rusku (kde poslední dobou prodávala desetinu produkce) a nedostatek kabelových svazků dodávaných právě z Ukrajiny, předchozímu nedostatku jiných komponentů i dopadům koronavirové pandemie, což loni vedlo k rušení směn ve velkém. Za velké vítězství svého týmu označil šéf odborů uzavření dohody týkající se mezd pouze na jeden rok, což podle něj znamená, že se v příštím roce bude znovu vyjednávat o nárůstu. Zbytek kolektivní smlouvy pak má platnost čtyřletou: do konce března 2026.

Tisíce korun měsíčně, desítky tisíc jednorázově

Hrubá mzda se zaměstnancům zvedne o zhruba 2,3 tisíce korun. K navýšení tarifů o rovné dvě tisícovky se pojí dohoda, že osobní ohodnocení bude vypočítáváno už z navýšených tarifů – čímž se u „typického“ zaměstnance zvedne zhruba o tři stovky. Vzroste také takzvaný zaručený bonus, což jsou příplatky vyplácené před dobou dovolených a v předvánočním období. Zaměstnanci dostanou vždy polovinu z částky, která se na rok vypočítává jako 1,3násobek tarifní mzdy a osobního ohodnocení – přičemž nárůst odbory vyčíslily v průměru na tři tisícovky; připomínají, že na měsíc to tedy vychází na další přilepšení zhruba o 250 Kč.

Vedle příplatků v rámci zmiňovaného garantovaného bonusu se ve firmě uplatňuje ještě variabilní bonus, při jehož určování se uplatňují výpočty podle poměrně složitého vzorce. Zásadní roli hraje zisk firmy v minulém roce, ale v potaz se berou i další vlivy: třeba koeficient nárůstu průměrné mzdy. Dohoda pro letošní rok zní: 50 tisíc korun. Odměňování zaměstnanců však dále podpoří i jednorázová platba ve výši 10 tisíc korun jako náhrada propadu hodnoty peněz v důsledku inflace; pro listopad se pak počítá s možností jednání o její kompenzaci postupujícího zdražování.

Sériová výroba modelu Škoda Enyaq Coupé iV v Mladé Boleslavi.
Škoda Auto ruší směny. Kvůli válečnému konfliktu na Ukrajině chybí díly

Podle odborářů přitom zaměstnance nepotěší jen 60 tisíc korun hrubého ve výplatě za duben (tedy v té květnové). Radost pracovníkům automobilky přinese i to, že zmiňované dvě částky ještě navýší průměrnou měsíční mzdu, z níž se pak počítají náhrady; včetně těch za dovolenou nebo za překážku v práci na straně zaměstnavatele (ta se loni uplatňovala v rekordním rozsahu kvůli rušení směn v rámci koronavirových opatření i v souvislosti s omezováním výroby v důsledku nedostatku čipů).

Příplatky ve formě peněz i podpor pro volný čas

Navyšovat se mají také další peníze směřující k zaměstnancům. A nejde jen třeba o zvýšení příplatku za práci v noci nebo za přesčasové směny odpracované v rámci takzvaného flexikonta. Vzrostou například i příspěvky zaměstnavatele na penzijní připojištění – ty se zvedly již od ledna o 50 Kč a od dubna přibude další padesátikoruna, takže se otevírá možnost získat 1500 Kč měsíčně.

Zaměstnanci rovněž dostanou 12 tisíc bodů do cafeterie benefitů, které odpovídají stejné částce v korunách (a to bez zdanění). Tyto body pak mohou u smluvních partnerů uplatnit jako slevu třeba při nákupu zdravotních služeb či zboží (včetně lékáren či optik), sportovních aktivit či zážitků nebo vstupenek na kulturní akce či knih, vybrané zdravé stravy v rámci závodního stravování, případně si je převést na penzijní spoření. Nově přibývá i možnost nákupu dovolených jak v rekreačních zařízeních automobilky nebo jejích odborů, tak ve smluvních cestovních kancelářích či rekondičních a lázeňských pobytů. Rozšíří se také možnost nákupu odborovou organizací nabízených vstupenek na kulturu včetně lístků do kina.

Nebezpečná křižovatka u Mnichova Hradiště, který se změní na kruhový objezd.
U Mnichova Hradiště vznikne kruhový objezd. Stavba omezí řidiče

Cafeterie dosud představovala především systém motivačních odměn zaměstnavatele třeba za absolvování zdravotních prohlídek, prevence či očkování – a na tomto způsobu získávání bodů se stále nic nemění. Přibylo ale získávání bodů přidělovaných automaticky. Agenturní zaměstnanci sice na rozdíl od těch kmenových nemohou cafeterii využívat, dostanou ale Flexi Pass s umožňující čerpat příspěvky na volnočasové aktivity.