První letošní farmářské trhy se konají již v pátek 30. března od 8 do 16 hodin na Staroměstském náměstí v Mladé Boleslavi. Na základě rozhodnutí rady města budou letos trhy pořádat noví provozovatelé Martin a Pavlína Honzů, kteří mají zkušenosti s organizací trhů v dalších městech a obcích Nymburska i Mladoboleslavska. Trhy budou opět každý pátek.

Na prvních jarních trzích se můžete těšit na čerstvé ryby, staročeské uzeniny ze dvou rodinných firem v Polabí, domácí med, ovocné a zeleninové šťávy, domácí zavařeniny, špaldové a žitné výrobky, výborné pečivo, kozí sýry, tvrdé sýry a další mléčné výrobky, koření, víno, v omezeném množství i loňskou zeleninu a mnoho dalšího.

Náměstí rozkvete širokou nabídkou květin a během pár dnů i sadby, k dostání budou i proutěné výrobky. Nabídka trhů se bude průběžně rozšiřovat a obměňovat podle sezony, postupně bude na pultech farmářů i široká nabídka zeleniny a ovoce.

O nákupy na trzích silně roste zájem

„V současné době zažíváme renesanci zájmu o české potraviny, protože zákazníci začínají být přesycení globálním zbožím anonymního původu. Tomuto trendu odpovídá i narůstající zájem o nakupování na farmářských trzích, kde je zcela přirozený kontakt mezi zákazníkem a výrobcem, nebo prodávajícím, který má přesné informace o výrobku, takže zákazník se na původ zboží může jednoduše doptat,“ řekla Deníku Pavlína Honzů.

Narůstající důvěra přivádí na náměstí Poděbrad, Nymburka, Mladé Boleslavi, Milovic a Benátek nad Jizerou každý týden více a více nakupujících, pro něž se návštěva trhu stává i společenskou a zábavnou událostí běžného dne.

Jak je to však s dohledem nad kvalitou zboží na trzích? „Trhy jsou pod přísnou kontrolou dozorových orgánů, což je zejména Státní zemědělská a potravinářská inspekce, Státní veterinární správa, Česká obchodní inspekce a Hygienická služba, jejichž pracovníci na trhy často přicházejí. Většinou neshledali zásadní porušení předpisů a veškeré drobnější přestupky prodejci vždy rychle odstranili,“ říká provozovatel trhů Martin Honzů.

Zákazníci tedy nemusí mít obavy z nákupu potravin na trzích, protože pro ně platí stejné podmínky jako pro potraviny z kamenných obchodů.