V Salonu vín České republiky, vycházejícím z hodnocení odborných degustátorů z řad vinařů, sommelierů, enologů a dalších vinařských profesionálů se tak střední Čechy rozhodně neztrácejí. Navzdory tomu, že podle údajů Českého statistického úřadu se kraj na celorepublikové produkci podílí jen z 1,8 procenta.

Uspět jen náhodou? Nemožné…

Zařazení do nejlepší stovky přitom přináší velkou prestiž mezi znalci – a současně skvělé doporučení i pro další milovníky vína. Organizátoři z Národního vinařského centra Valtice, které oceňování pořádá (a současně spravuje stejnojmennou degustační expozici), označují stovku držitelů zlaté medaile Salon vín 2022 za opravdu „nejlepší z nejlepších“. Ředitel centra Pavel Krška připomněl, že ti, kteří za své úsilí na vinici i následnou práce ve sklepě získali nejvyšší hodnocení, nejenom uspěli v konkurenci 2,4 tisíce přihlášených moravských a českých vín: pro úspěch museli profesionální degustátory nadchnout hned třikrát. Je to dáno soutěžním řádem s trojkolovým systémem hodnocení, jehož cílem je zaručit naprostou objektivitu při posuzování přihlášených vzorků.

Zlaté medaile získala trojice výrobců ze středních Čech – přesněji reprezentantů oblasti Čechy/Mělnická. Luděk Vondrák uspěl s ryzlinkem rýnským kategorie VOC Mělník (jde o označení „víno originální certifikace“ pro produkt vyrobený z hroznů vypěstovaných na vybrané vinařské trati patřících mezi nejvhodnější v daném regionu) ročník 2018, Jiří Lobkowicz pozlatil rulandské modré výběr z hroznů ročník 2018 a Česká zemědělská univerzita v Praze, k jejímž pracovištím patří i Vinařské středisko Mělník-Chloumek, zabodovala s rulandským modrým pozdní sběr ročníku 2019. Stříbrné medaile, kde už je držitelů 251, což plyne ze systému hodnocení (jde o vína, která postoupila do druhého kola a získala minimálně 84 bodů, avšak může se jednat nejvýše o 30 procent z počtu vín přihlášených do kola prvního), získala pětice vín z Mělnické oblasti. Opět bodovali zemědělská univerzita, tentokrát s rulandským bílým pozdní sběr ročník 2019 a Luděk Vondrák s ryzlinkem rýnským českým zemským vínem ročníku 2020 – a společnost jim mezi držiteli stříbra dělají hned tři produkty Vinařství Salabka působícího v Praze-Troji: chardonnay české zemské víno ročník 2019, rulandské modré české zemské víno ročník 2018 a ryzlink rýnský české zemské víno ročník 2017.

Vína, o nichž nikdo nepochybuje

Vína, která na základě odborného hodnocení získala medaile, lze označit za aktuální špičku nabídky z domácí produkce. Ředitel Krška k tomu připomíná, že jestliže soutěže vín jsou nástrojem objektivního srovnání kvality na trhu, národní soutěž Salon vín je vrcholem soutěží vín u nás. „Po celou dobu dvaadvacetileté existence ji zdokonalujeme a o tom, že se dílo daří, svědčí i bezkonkurenční zájem vinařů – a s ním spojená důvěra v nejvyšší možnou úroveň a objektivitu soutěže,“ zdůraznil. Jedním dechem dodává, že úspěch je také tím nejlepším doporučením: „Salon vín je garance výjimečné kvality vína, o které nikdo nepochybuje.“ Krška současně oceňuje, že se přihlašují stále noví účastníci – a to včetně řady menších vinařství. „Není to tak, že by Salon vín byl jen pro velké vinaře,“ pochvaluje si.

Do kolekce stovky vín oceněných zlatou medailí se dostaly produkty 55 vinařství a vinařských firem (přičemž nejpočetnější zastoupení mají výrobci z Bzence, Mikulova a Znojma). Zastoupeno v letošní zlaté kolekci je 21 odrůd. Jasnou převahu má ryzlink rýnský (17 vín), následovaný ryzlinkem vlašským (9) a dále rulandským šedým a veltlínským zeleným (po 8).