Češi jsou tradicionalisté. Pivo si nejraději vychutnají čepované nebo lahvové. Od roku 2000 však stále častěji dávají přednost lehkým a takřka nezničitelným PET lahvím. V Pivovaru Svijany to vyvolalo nejprve úlek. Vždyť průsvitný plast kvalitě piva nesvědčí. Pak se však sládek Petr Menšík pustil do práce a minulý týden představil její výsledek plechovku pro chlapy.

Nový obal má objem dva litry a je vyrobený ze železa. Jeho vnitřní stěny jsou opatřeny inertním potravinářským lakem, který pomáhá pro pivo zajišťovat ideální prostředí. Nový obal, který sládek objevil v Německu, kde jej k uskladňování vína používají vinaři, nepropouští světlo, kyslík a úspěšně uvnitř drží oxid uhličitý. Zároveň je znovu uzavíratelný. Disponuje tedy všemi přednostmi sudu a navíc nepotřebuje žádné další zařízení, například pípu. Stačí otočit uzávěrem.

Velkou výhodou železné plechovky je její dokonalá recyklovatelnost, které hliníkové plechovky nebo PET lahve sestávající z několika různých vrstev plastu, nemohou konkurovat.

„Pivo u nás vzniká dvourmutovým způsobem vaření, kvašením v otevřených kádích na spilkách a dlouhodobým zráním v ležáckých sklepích při nízkých teplotách. Vaříme ho pořád stejně, jako tomu bylo v polovině minulého století, v době, kdy se české pivo proslavilo po celém světě. Plastová láhev nemá s touto tradicí nic společného," komentuje sládek pivovaru Petr Menšík.

V tuto chvíli pivovar v nových obalech nabízí jedenáctistupňový Máz, prémiovou 450 a patnáctistupňového Barona. Od dubna to bude i Svijanský Rytíř. Plechovky pro chlapy je možné koupit ve vybraných prodejnách Globus, objednat v e-shopu pivovaru anebo u hostinských.

„Představte si tu situaci. Hospoda zavírá a hosté chtějí ještě pár piv na cestu domů. V plechovce pro chlapy si s sebou odnesou pivo v té nejlepší formě," dodává Menšík.

close Plechovky pro chlapy s patnáctistupňovým Svijanským Baronem. zoom_in