Stovky rodin na Mladoboleslavsku, Rychnovsku a Vrchlabsku si mírně přilepší. Zaměstnancům největší české automobilky Škoda Auto bude totiž při splnění podmínek stanovených ve firemní v kolektivní smlouvě vyplacen firemní bonus za rok 2008 ve výši 9428 korun.

Bonus je vyplácen každoročně za dobré výsledky firmy. Letošní bonus je tak logicky nižší, a to zejména kvůli poklesu odbytu nových vozů Škoda v druhé polovině loňského roku. Vyplývá to z aritmetického výpočtu dohodnutého v roce 2007 při kolektivním vyjednávání.

„Bonus pro zaměstnance ve výši 9428 vyplývá z podmínek v kolektivní smlouvě,“ potvrdil Boleslavskému deníku mluvčí firmy Škoda Auto Jaroslav Černý. „Výše bonusu byla samozřejmě ovlivněna hospodářským výsledkem společnosti,“ dodal Černý.

Bonus vychází o cca 33,5 procenta nižší, než byl vyplacen v loňském roce, a to v závislosti na rozdílu zisku z let 2007 a 2008. Právě v druhém pololetí začal firmě vlivem světové krize klesat odbyt. Na nižším zisku se dramaticky podepsal i nevýhodný kurs koruny a cena surovin.

Odbory chtěly vyšší bonus

Odborářům se ovšem výše bonusu nelíbí. Žádali, aby byl zaokrouhlen výše s ohledem na stoupající tempo výroby v prvním čtvrtletí roku, dané růstem objednávek po zavedení šrotových prémií v evropských státech.

„Chtěli jsme zaokrouhlení částky na 10 000, nebo aspoň na 9 500 korun. Nikdy se tady takto na koruny bonus nevyplácel, je to ostudné a nehorázné,“ uvedl v týdeníku Škodovácký odborář předseda firemních odborů KOVO Jaroslav Povšík. Dodal, že žádal firmu, aby o zaokrouhlení sumy jednala, ta to však pokaždé odmítla.

„Žádal jsem, abychom o zaokrouhlení bonusu jednali ve vztahu k potenciálnímu nasazení zaměstnanců o sobotách, státních svátcích či jiných běžných dnech volna v této situaci, kdy se více vyrábí a lidé tvrdě pracují. Bylo to zamítnuto,“ sdělil Povšík.

Podle týdeníku Škodovácký odborář na to reagoval člen představenstva firmy odpovědný za personalistiku Klaus Dierkes tak, že on i jeho kolegové v představenstvu by byli raději v situaci jako vloni, kdy bonus vycházející z aritmetického výpočtu (14 tisíc korun za rok 2007) mohl být ještě dobrovolně navýšen (o prémii 3 tisíce korun).

„Teď jsme ale ve stavu, kdy existuje velké nebezpečí, že skončíme ve ztrátě. Naše primární zodpovědnost je, abychom nedopadli do situace, ve které je třeba Seat, kdy už bychom nemohli rozhodovat sami, protože bychom neměli peníze,“ uzavřel Dierkes.