Situace v největším českém podniku se vyhrocuje! Mladoboleslavská Škoda Auto totiž musí opět nečekaně omezit výrobu! Výrobní linky tak nebudou stát jen v listopadu, ale nově také po několik pátků v prosinci.

O omezení výroby také v prosinci se mezi zaměstnanci mluví již několik dnů. V tomto týdnu však požadavek na další omezení výroby potvrdilo i představenstvo Škody Auto, které zároveň zahájí vyjednávání s odbory KOVO o náhradě průměrné mzdy pro zaměstnance, kteří budou muset zůstat doma z důvodu takzvané překážky ze strany zaměstnavatele.

„Firma přišla s návrhem vyplácet jen zákonem stanovených 60 procent mzdy, to je pro nás naprosto nepřijatelný požadavek. To rozhodně nehodláme akceptovat. Pokud by firma na takovém návrhu trvala, jednání zablokujeme,“ řekl v úterý ráno Boleslavskému deníku předseda ZO OS KOVO Jaroslav Povšík.

V minulosti se při omezení výroby vždy podařilo dojednat pro zaměstnance alespoň 75procentní náhradu průměrné mzdy, což je prakticky denní mzda. Podle odborů je to mzda spravedlivá i vůči těm, kteří pracovat budou, tedy někteří administrativní pracovníci, část lidí v logistice atd.

To, že není výše mzdy jistá, potvrdil i mluvčí firmy Jaroslav Černý. „Není ani jasné, kolika zaměstnanců se to bude týkat. Během odstávky se nevyrobí kolem 18 tisíc automobilů,“ řekl Černý.

Roomster byl trvale snížen na dvě směny

Zatímco, v mladoboleslavském závodě se nebude vyrábět opět jen v několika pátečních termínech (jak v listopadu, tak v prosinci), v pobočném závodě Kvasiny je situace horší. V celém týdnu, kdy na pondělí 17. listopadu připadá státní svátek, se zcela zastaví výroba modelu Roomster. Podle týdeníku Škodovácký odborář navíc firma od 20. října trvale snížila výrobu vozu Roomster ze tří jen na dvě směny.

Nikdo o práci ale v Kvasinách nepřišel. „Zaměstnanci z třetí směny se rozdělili do dvou zbývajících směn a část jich přešla do výroby vozu Superb,“ uvádí týdeník. Právě o model Superb je velký zájem a jeho výroba zřejmě přerušena nebude.

Podle plánu bude omezena výroba také kolem vánočních svátků, kde společně se státními svátky a plánovanou dovolenou, vytvoří dvoutýdenní souvislé volno.

Firma i odbory teď chtějí především udržet pracovní místa. „Na základě mého rozhovoru s předsedou představenstva Reinhardem Jungem a členem představenstva za personalistiku Klausem Dierkesem se jeví reálná možnost udržet pracovní dobu a zaměstnanost na rok 2009 v relativním klidu,“ řekl Povšík.

Ve středu ve firmě zasedá Podniková rada OS KOVO, která se bude dramatickou situací v automobilce zabývat.