Automobilka Škoda odvedla na daních za loňský rok českému státu 3,2 miliardy korun a spolu s vytvářením značné zaměstnanosti na Mladoboleslavsku, Vrchlabsku a Rychnovsku a také v dodavatelském průmyslu patří mezi hlavní tahouny české ekonomiky.

Radost z výsledků, které firma oznámila na středeční tiskové konferenci v Praze, mohou mít i majitelé, jediným akcionářem je přitom koncern Volkswagen. „Vyplatíme dividendy podle rozhodnutí majitele, ale předpokládáme, že to bude asi 7,1 miliardy korun,“ řekl šéf ekonomiky automobilky Winfried Krause.

Pozitivní vývoj odbytu Škodovky se totiž odrazil i na finančních ukazatelích. Zde se Škoda ve fiskálním roce 2011 ukázala ve skvělé kondici. Obrat podniku vzrostl o 18,1 % na 10,3 miliard euro a poprvé tak překročil hranici deseti miliard euro. Provozní výsledek uplynulého roku dosáhl hodnoty 743 milionů euro, tj. nárůst o 66,1 %, resp. o 296 milionů euro v porovnání s uplynulým rokem. Provozní rentabilita dosáhla hodnoty 7,2 %. „Obrat přes 10 miliard euro a téměř tři čtvrtě miliardy provozního výsledku – tyto hodnoty potvrzují ziskovost a solidnost podniku," zdůraznil Krause. Zisk před zdaněním činil 783 milionů euro (plus 87,2 %); zisk po zdanění dosáhl hodnoty 652 milionů euro.

K dobrým finančním výsledkům podniku přispěla na straně příjmů - vedle zvýšeného odbytu vozů – také inovovaná modelová paleta; na straně výdajů pak další optimalizace nákladů. Současně automobilka zvýšila své investice. Výše investic vzrostla ve srovnání s rokem 2010 o 165 milionů euro na částku 568 milionů euro. „Cílenými investicemi do produktů, trhů a kapacit jsme vytvořili důležité podmínky pro další růst“, řekl Krause.

close zoom_in

Tisková konference automobilky Škoda, zájem médií byl obrovský.