Bilsing Automation slaví úspěšné desetileté působení v Benátkách nad Jizerou, v místní průmyslové zóně byli Němci dokonce jako první. V samotné České republice však již firma zapustila kořeny před třinácti lety. A strom je to pořádný: „Máme pobočky po celém světě, od Brazílie po Čínu. Česká větev je ale nejrozsáhlejší, dokonce větší, než v samotném Německu,“ říká jednatelka společnosti Eva Kročová.

Majitel firmy Alfred Bilsing svou prací doslova žije, je to jeho největší koníček, ačkoli jej také řádně zaměstnávají dvě malá dvojčata. Sám se cítí doma v Benátkách, i když kořeny má pochopitelně u našich západních sousedů a dobře se cítí i v Barceloně, kam jeho firma také své unikátní výrobky dodává.

A o co se vlastně jedná? Jádro společnosti leží více než třicet let ve vývoji manipulačních a upínacích systémů. Laicky řečeno – jde o roboty, které přesunou např. hotové dveře na linku, kde je dělníci usadí do vozu. Všechny součásti si Bilsing Automation vyrábí samo, není tudíž odkázáno na výpadky. Problémem by mohla být dodávka karbonu z Japonska, příslušná oblast se však naštěstí nachází zcela mimo území zasaženého dobře známou katastrofou.

Na moderní karbon sází firma hodně. „Je mnohem houževnatější a tužší než hliník nebo dural, odolnější vůči vibracím, a proto pro automobilky na linky výhodnější. Ačkoli je dražší, produktivita práce s našimi přístrobky se automobilkách mnohonásobně vyplatí,“ říká Ondřej Uher, jeden z nejdůležitějších vývojářů celého Bilsingu. Know–how firmy je to, čím hodlají v Benátkách čelit lavinovému nástupu Číňanů, již sice chrlí výrobky v gigantickém množství, s kvalitou jsou však mnohdy na štíru.

Vše pochopitelně závisí na lidském umu, schopnostech. A právě vysokoškoláky s inženýrským diplomem Alfred Bilsing do své firmy láká: „Jsme nejflexibilnější a nejzajímavější firma v Čechách,“ dí sebevědomě muž, jenž se sám z vyučeného nástrojaře stal majitelem dvou univerzitních diplomů, v ekonomii a strojním inženýrství. Oboru tedy rozumí doslova do puntíku.