„Já na to mluvení moc nejsem, tak se posaďte a já vám předvedu, jak se pedikúra dělá," pozvala mě pedikérka Kateřina Šramelová do křesla. Po prvotních rozpacích (člověk je přece jen celý den na nohou a schůzka probíhala až odpoledne) jsem souhlasil, zul boty a rychle si udělal pohodlí.

Ještě před začátkem vlastní procedury mě pedikérka uklidnila, že mi předvede pedikúru přístrojovou. Ta se od té mokré, kdy se ke slovu dostává především skalpel a ztvrdlá kůže se jím odřezává, odlišuje použitím sady vysokorychlostních frézek ne nepodobných zubařské vrtačce.

„Přístrojová pedikúra je vhodná i pro diabetiky a lidi s horší srážlivostí krve," nastínila rozdíly Kateřina Šramelová a dodala, že oba druhy lze navíc kombinovat.

Frézka se roztočila a zhruba čtyřicetiminutová péče o chodidla začala. Pedikérka nejprve nohy dezinfikovala, následně z nich začala odstraňovat ztvrdlou kůži, začišťovat jemnou kůži kolem nehtů a hledat mozoly, kuří oka, bradavice, mykózu a další problémy, s nimiž se chodidla často potýkají.

Během vrčení frézky jsem se dozvěděl o tom, že pedikúra je více zdravotní procedurou než procedurou kosmetickou, protože chodidla zásadním způsobem ovlivňují celé tělo, a že dobrá pedikérka úzce spolupracuje s kožním lékařem. Na některé problémy totiž může pouze upozornit, například na bradavice (jedná se o virové onemocnění, pedikúra je neodstraní) nebo na bortící se klenbu chodidla. Právě diagnostika je velkou výhodou, pokud se člověku o nohy stará profesionál. S domácí bruskou problémy svých nohou zkrátka mnohdy nepoznáte.

„Ideální frekvence návštěv je jednou za čtyři až pět týdnů," konstatuje pedikérka a dodává známou pravdu, že dlouhodobým působením lze řadě neduhů předcházet a jiných se úspěšně zbavovat. Například ztluštělých nehtů napadených mykózou, které se vytrvale brousí a dezinfikují.

Poměr klientů, kteří do Studia 33 dnes na pedikúru docházejí ze zdravotního a estetického důvodu, se ustálil na vyrovnaném poměru. Kvůli hezkým nohám se počet návštěv samozřejmě zvyšuje před létem, mnoho klientů však pravidelnou péči hledá například kvůli zarůstání nehtů. Bývají to teenageři i důchodci.

Zatímco se bavíme o pedikúře, zvykám si na prvotní šimrání a užívám si péči. Dokonce se dočkám pochvaly a uznání, že kromě pocení má chodidla jinou potíží netrpí. Pedikérka mi doporučuje užívání krému.

Krémy jsou kapitolou samou pro sebe a důležitou součástí pedikúry. Přesto jen málo lidí ví, že i krémy je třeba volit právě podle povahy chodidel jiné jsou na nohy suché, jiné na rozpraskané paty, jiné na nohy potivé. Nestačí pouze vazelína.

Zatímco se příjemná procedura chýlí k závěru, stáčí se řeč ještě na nehtové špony, kterými lze srovnat zdeformovaný nehet či vymýtit zarůstání nehtů. Drobný kousek plastu, který se k nehtu přilepí, na nehet tlačí a vrací mu ideální tvar. Přitom nošení špony člověka nijak neomezuje. Lze s ní sportovat i navštěvovat bazén. Využití špon je možné od tří let. Osobně však žádnou nepotřebuji.

Blížíme se ke konci. Zbývá jen opakovat dezinfekci, namazat nohy vhodným krémem, natřít nehty antimykotickým olejíčkem a krátce namasírovat. „Pedikúra je vhodná i pro těhotné ženy, v jejich případě se však závěrečná masáž vynechává. Mohlo by to snadno vyvolat porod. Vám to snad ale nehrozí," vtipkuje Kateřina Šramelová těsně před zakončením procedury.

Ptám se ještě na jednu zásadní otázku: Mohou si pedikúru dopřát i ti, kteří jsou lechtiví? „Užijeme si spoustu srandy," uzavírá vesele pedikérka a dodává, že nápomocné je neustálé povídání, které přivede na jiné myšlenky.

Nohy mám jako nové a tak příjemné na dotyk, že ještě doma zkoumám, jaký efekt návštěva Studia 33 měla. Těm, kteří na pedikúru chodí pravidelně, se už vůbec nedivím.


V tištěném vydání čtvrtečního Boleslavského deníku najdete jako součást článku slevový kupón na pedikúru.