V rozlehlých chodbách Pentagonu, řídícího centra největší české automobilky Škoda Auto, zaměstnávající v Česku ve třech továrnách na 29 tisíc lidí z Mladoboleslavska, ze středních Čech, Liberecka, Turnovska, Českolipska, Rychnovska a okolí Hradce Králové, teď na chvíli zavládne příměří.

Vyjednávací týmy zástupců zaměstnanců i firmy Škoda totiž podepsaly smlouvy o sociálních nákladech a roční pracovní době pro rok 2011. Skončilo tak dvouměsíční podzimní vyjednávání. Půjde však jen o pověstné ticho před bouří. Už koncem ledna se rozjede očekávané vyjednávání o mzdách.

Zásadní součástí dohody je fakt, že ve firmě Škoda zůstane zachováno flexikonto, které představuje určité saldo plusových a minusových směn. To umožňuje v případech, kdy automobilka nebude mít odbyt a tedy ani nebude vyrábět, zachování práce i denní mzdy pro zaměstnance. Na oplátku za tuto záchranu, ale může firma kdykoli povolat zaměstnance do práce i na plusovou směnu v noci z pátku na sobotu.

500 korun navíc za práci v sobotu

Loni po nečekaném obratu odbytu řada zaměstnanců Škodovky odpracovala plusové směny bez jakékoli prémie, je to však daň za to, že většina z nich nepřišla v době krize začátkem roku o práci a mnozí byli za peníze doma. „Pro příští rok se nám ale podařilo dohodnout za plusové směny prémii 500 Kč, kterou zaměstnanci obdrží navíc ke své denní mzdě za každou plusovou směnu. Tyto prémie budou vypláceny kvartálně, což je také nové,“ sdělil předseda podnikové rady odborů KOVO Jaroslav Povšík. Podotkl, že díky vyšším ziskům z dodávek zákazníkům se budou moci zaměstnanci těšit na vyšší bonus II.

A zaměstnanci to vítají. „Je to paráda, hned jak jsme to přečetli v Odboráři, probírali jsme to s chlapama v hospodě a všichni za ty peníze rádi do práce přijdou. Je to určitě lepší, než kdyby nás tam firma nahnala bez prémie, protože příští rok se bude vyrábět jako o závod,“ vypráví zaměstnanec z montáže vozu Octavia, který se představil jako David.

„Nejen, že jsme splnili mandát členské základny, ale dokonce jsme jej i vylepšili,“ konstatoval předseda Podnikové rady Jaroslav Povšík. Dříve se totiž za směny v noci z pátku na sobotu vyplácela prémie o sto korun nižší. Odboráři také odvrátili osmnáctistěnný model pracovní doby, který podle nich chtěla firma Škoda zavést. Odboráři už dříve uvedli, že by tento model enormně zatěžoval zaměstnance a předem jej zavrhovali.

Hromadná dovolená v létě

V oblasti roční pracovní doby byl dohodnut také termín hromadné dovolené, který v příštím roce připadne na poslední týden července a první týden srpna. Na některých pracovištích se ale mohou setkat s odchylkami. V létě pak zaměstnance čeká ještě jedno volno.

„Na červenec jsme vyjednali minidovolenou, která byla dalším požadavkem zaměstnanců. Znamená to, že investujeme jeden den dovolené mezi víkend a dva dny v červenci, které připadají na státní svátky Cyrila a Metoděje a mistra Jan Husa. Tím vznikne sdružené vícedenní volno, a to se také podařilo,“ sdělil předseda Povšík.

Více peněz za jubilea i na bydlení

Zaměstnanci Škodovky se mohou těšit i na ještě lepší zaměstnanecké výhody v rámci takzvaných sociálních nákladů. I ty již byly dojednány. Například se dorovnají a v některých případech i zvýší částky vyplácené za odpracované roky ve firmě, takzvaná jubilea. Dohodnuto bylo také navýšení možné výše firemní půjčky na bydlení, a to až na 400 tisíc korun.