close Logistické sklady v okolí Prahy. Infografika. info Zdroj: Redakce zoom_in Před pár lety vzniklo v Dobrovízi u Prahy obří distribuční centrum internetového gigantu Amazon, v nedaleké Jenči ho vzápětí následovaly sklady čínské společnosti 4PX Express, kterou využívá jako dvorního přepravce konkurenční internetový obchod Alibaba. V těsném sousedství má svou centrálu rakouská logistická firma Gebrüder Weiss.

U obce Pavlov na Kladensku roste další velké distribuční centrum pro čínské e-shopy. A developer Panattoni Europe zde buduje speciální moderní halu pro česko-slovenskou společnost ViaPharma, která zajišťuje distribuci léčiv především pro síť lékáren Dr. Max.

Areály poblíž letiště u dálnice

Podle výpočtů poradenské společnosti Cushman & Wakefield vyrostlo v Praze a blízkém okolí od roku 2014 přes 1,1 milionu čtverečních metrů průmyslových nemovitostí. V hledáčku zahraničních firem jsou hlavně obce na západním okraji metropole, a to díky dostupnosti letiště v Ruzyni a napojení na dálnice D5, D6 a D7. Neméně atraktivní jsou lokality na východě Prahy u dálnic D10 a D11, v oblasti Horních Počernic a Jiren.

Jak rostly plochy skladů v ČR
V roce 2009 bylo v Česku 3,5 milionu čtverečních metrů moderních skladovacích prostor.
Dnes už jich je téměř 8 milionů.
Zdroj: Trend Report 2019

Aktuálně je v Praze a okolí ve výstavbě dalších bezmála deset hektarů logistických areálů, což je zhruba čtvrtina v rámci celé České republiky. Největší haly budou opět blízko letiště, ale nejen tam. „Významnou proměnou projdou čtvrti Hostivař, Štěrboholy a Malešice, kde projekt City Park Hostivař dá na konci letošního roku do nabídky přes deset tisíc metrů čtverečních,“ zdůrazňuje Ferdinand Hlobil z Cushman & Wakefield.

V celé České republice je teď téměř osm milionů čtverečních metrů moderních skladů a průmyslových hal, přičemž před deseti lety to byla necelá polovina – 3,5 milionu metrů čtverečních. Jak uvádí čerstvá analýza realitního trhu Trend Report 2019, kterou vydává Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí, za stejné období trh s kancelářemi nabobtnal „jen“ o třetinu a nákupní centra se rozrostla o čtvrtinu.

Česko je v rámci Evropské unie vyhledávaným místem pro skladování, kompletaci, balení a distribuci zboží i vybavení vratek od zákazníků. „Tak, jako se do kapes nás všech vkradly chytré telefony, tak si postupně všichni zvykáme na nákupy po internetu. Společnosti jako eBay, Amazon, Alibaba, u nás pak například Alza nebo Mall, mají svůj byznys založený právě na modelu prodeje po internetu a pro své zboží potřebují logistické nemovitosti všeho druhu,“ popisuje Trend Report.

Tento vývoj zasahuje výrazně i kamenné obchody, kdy velké řetězce jako Tchibo či módní značky H&M, Mango a Zara vkládají nemalé peníze do rozvoje svých e-shopů, k nimž potřebují nové sítě skladů a distribučních center.