Sedmnáctiletá Markéta K z Mladé Boleslavi začala inzeráty s brigádami prohlížet už během dubna. Jelikož nenašla nic, co by splňovalo její představy o prázdninovém zaměstnání, rozhodla se potencionální zaměstnavatele obejít na vlastní pěst. „Minulý rok jsem celý červenec ubytovávala návštěvníky v jednom z kempů a získat peníze během prázdnin se mi zalíbilo," vzpomíná na svou první vážnou příležitost pracovat.

Markéta K. po brigádě pátrala dva měsíce. „Zhruba před týdnem mi přišel potvrzovací e-mail. Sice budu doplňovat zboží v jednom z mladoboleslavských hypermarketů, ale to nevadí," potvrdila studentka.

Brigádnický plat

Samozřejmě brala v úvahu také mzdu, kterou za odvedenou práci získá. „Je mi jasné, že brigádníci nejsou zrovna přepláceni, ale za slušnou odměnu beru i sedmdesát a více korun na hodinu," sdělila s tím, že sehnat brigádu není jednoduché. Zájem je velký. Její spolužáci například využívali známostí rodiny.

Studenti mohou nastoupit i do zdejší automobilky, která představuje významný zaměstnanecký potenciál. „Odbornou praxi pro studenty nabízíme v průběhu celého roku. Ročně této možnosti využije zhruba tisícovka českých i zahraničních studentů," konstatovala Jana Bahníková, tisková mluvčí Škoda Auto pro oblast výrobních závodů.

Mimo jiné dodala, že praxe je honorovaná od šedesáti do osmdesáti korun za hodinu. Záleží na konkrétním stupni studia.

Zájem o brigádníky

Jak se zdá, brigádníci nebudou mít v letošním roce o práci nouzi. Firmám chybí zaměstnanci, a proto o ně už teď projevují značný zájem. Brigádníci díky tomu mohou dosáhnout na lepší pozice i odměny. Vyplývá to z ankety ČTK, kterou agentura provedla mezi pracovními portály a personálními agenturami.

Meziročně vzrostla poptávka po brigádnících zhruba o deset procent, mzdy rostou podobným tempem, uvedl Jiří Halbrštát z ManpowerGroup. Firmy často své pozice na plný úvazek obsazují několika brigádníky, kteří se lépe shánějí.

A na kolik peněz si tedy zájemci mohou přijít? Průměrně si číšníci či servírky vydělají asi šedesát korun za hodinu, stavební dělníci kolem osmdesáti a zedníci dostanou i stovku.