„V současné době je velmi obtížné zahajovat další zakázky, protože hrubé stavby není z čeho stavět,“ řekl Ondřej Wachal, ekonomicko-provozní ředitel stavební firmy. Pokoušet se dovézt materiál například z Ruska je sice možné, ale chybějící certifikace znemožňuje jeho použití na stavbách v Česku.

Problém s nedostatkem materiálu pocítili například v Kosmonosech, kde nebylo možné dokončit přístupovou cestu k budově zámku. „Zhotovitel opravdu nemohl v tomto období zajistit dostatečné množství materiálu v odstínu, který byl vybrán,“ vysvětlil zpoždění prací v městských novinách vedoucí správního odboru Městského úřadu Kosmonosy Michal Šimon.

K dokončení příjezdové cesty ke kosmonoskému zámku zatím chybí potřebný materiál.

Pokud vše půjde dobře, materiál by mohl na stavbu v Kosmonosech dorazit do konce roku. Chybějící dlažbu tam teď nahrazuje jen štěrk, díky čemuž se tam mohla na začátku školního roku vrátit automobilová doprava.

S problémy se potýkají i redakcí oslovené stavebniny v Mladé Boleslavi. „Všeobecně je problém s nedostatkem materiálu. Málo je například cihel nebo ztraceného bednění. Nebo třeba zámková dlažba. K dispozici je ta běžná, ale když zákazník chce jinou, tak ta doba dodání je i několik týdnů,“ uvedla Anna Hofmanová z Hofa stavebniny.

Pořadník na cihly

Cihly nebo izolace přitom chybějí i těm, kteří staví svépomocí a nespotřebují materiálu tolik. Víc než kdy jindy se na stavbách objevují už jednou použité stavební materiály. „Ve stavebninách jsem se musel zapsat do pořadníku na cihly. Čekací doba je všude alespoň tři měsíce,“ říká Michal Doležel. Částečně i kvůli tomu se rozhodl ve větší míře stavět z použitých cihel.

Vzhledem k tomu, že podstatná část stavební sezony ještě zbývá, stavaři a výrobci materiálů očekávají, že nedostatek bude pokračovat minimálně do zimy. Ta může krizi zbrzdit, protože kvůli mrazům nebude možné budovat hrubé stavby a poptávka poklesne.

„Vyrábíme i v zimě, takže se samozřejmě zvýší stav skladů. Zahájení staveb se posune na příznivější jarní počasí a skladové zásoby tak pokryjí počáteční nápor,“ vysvětluje Josef Kotek, předseda Cihlářského svazu Čech a Moravy.