Na malém pódiu začal kulturní program už po poledni. Převzaté hity zpívala dvojice říkající si Smečka. Lidé přicházeli po malých skupinkách. Někteří se po cestě zastavili pro suvenýr ze stánku s nápisem Odbory Kovo, jiní měli malé trumpetky s sebou. „To tedy moc lidí nepřišlo,“ rozhlížela se zklamaně jedna seniorka a druhá ji ujišťovala. „Neboj, ten hlavní průvod ještě přijde.“ A měla pravdu.

Přesně v jednu hodinu vystoupil na pódiu moderátor celé akce a oficiálně oznámil, že v tuto chvíli zahajují zaměstnanci dvouhodinovou stávku pod heslem Za lepší Česko. Poté nastoupili na pódium jihočeští bubeníci a na nějakou chvíli se u pódia neslyšeli ani demonstranti, ani novináři, ani srocující se odborářští vůdci, kteří už se chystali k mikrofonu. Pozornost budila skupinka s poměrně velkými polskými nápisy Solidarnosč. Podpořit své odborářské druhy přijeli zjevně i kolegové z Polska. Někteří z nich později vystoupili s pozdravnými proslovy a zdravicemi.

Krumlovští stávkující studenti a učitelé vyrazili na protestní pochod proti vládním škrtům ve školství.
Den protestů 2023: Obří stávky se účastnila většina škol, také firmy i úřady

Zhruba pět minut před půl druhou dorazil očekávaný hlavní průvod od brány firmy. Píšťalky, bubínky, transparenty. Slyšet je bylo dost daleko. Nápisy, které drželi v rukou, hlásaly například Neděkujeme, odejděte, Chceme spravedlivou ekonomiku pro všechny, My vás živíme, vy nás okrádáte nebo Stop okrádání zaměstnanců.

V tu chvíli už byl prostor zaplněn několika tisícovkami lidí. Hlouček novinářů se shodl pouze na tom, že to rozhodně není předpokládaných pět až osm tisíc. Střízliví odhad hovořil o dvou až třech tisícovkách lidí. Příliš jasno do toho nevnesla ani policejní mluvčí Barbora Schneeweissová, která na dotaz o počtu demonstrujících pouze potvrdila, že je to „několik tisíc osob.“

Na pódiu se hlavního projevu ujal šéf škodováckých odborářů Jaroslav Povšík. „Vždycky jsme byli dobrou kupní silou. Vláda se k nám nyní nemůže chovat takto. Nemůže přenášet všechny problémy s energiemi, inflací a zdražováním na zaměstnance,“ řekl mimo jiné Povšík. Poté si postěžoval, že odbory mají ztíženou roli při vyjednávání kolektivních smluv, protože se jich zásadně dotkne omezení zaměstnaneckých benefitů.

Z pódia také zaznělo společné prohlášení odborů a vedení Škoda Auto, které je určeno premiérovi a ministrům vlády. V něm nesouhlasí s konečnou podobou úsporného balíčku, byť „chápeme, že konsolidace veřejných financí je potřeba.“

Nová solární elektrárna na střechách hal Škoda Auto v Mladé Boleslavi
Další krok k uhlíkové neutralitě: Škoda Auto má unikátní solární elektrárnu

Jak už bylo řečeno, proneseny byly i pozdravy od kolegů z dalších zemí. Přímo z pódia několikrát zněla polština, jeden z video vzkazů byl také z Německa.Krátce po druhé odpolední si shromáždění zazpívalo českou hymnu a většina zaměstnanců už se svěšenými transparenty zamířila zpět k bráně firmy.