Je tomu čtyři a půl roku od chvíle, kdy Markéta Šímová v Husově ulici založila Studio 33. Našla tak nejen místo pro své podnikání, ale také prostor kde lidem pomáhá svými masážemi a kde se o ně její kolegyně mohou postarat doslova „od paty až k hlavě".
 

Studio 33 funguje už několik let. Kdy jste ale začala koketovat se službami, které poskytujete? S masážemi, kosmetikou…
V první řadě, já osobně koketuji pouze s masážemi. To je můj obor a to, co jsem vystudovala. Ostatní služby nabízejí v našem studiu kolegyně. Jsem absolventka mladoboleslavské střední zdravotnické školy a nástavby, která ze mě udělala rehabilitační pracovnici. Na tuto cestu jsem se tedy vydala ještě jako náctiletá.

To už jste v patnácti nebo šestnácti letech měla jasno, co chcete v budoucnu dělat?
Ano. Měla jsem velmi jasno. Vždycky jsem si říkala, že se stanu zdravotní sestrou, abych mohla pomáhat lidem. Ještě před nástavbou jsem začala pracovat ve zdravotnictví a zkušenosti jsem sbírala třeba na chirurgické klinice v Praze na Karlově náměstí nebo také na ortopedické klinice Vinohradské nemocnice. Jenže pak jsem zatoužila vrátit se do rodného města.

Co o vašem návratu rozhodlo?
Dostala jsem zajímavou nabídku ze společnosti Škoda Auto, kam jsem nastoupila. Dohlížela jsem spolu s lékařem na to, aby byla na pracovištích dodržována ergonomie a nevznikaly nemoci z povolání. Tam jsem také dostala nabídku, zda bych si nechtěla vzdělání ještě rozšířit formou nástavby. Samozřejmě jsem souhlasila. Po mateřské jsem se ale na stejné místo nevrátila a začala jsem se zabývat obchodem a promo akcemi. Mimo jiné pro farmaceutické firmy. Celou dobu jsem ale pokukovala po různých kurzech a rekvalifikacích nejen pro maséry. Ráda říkám, že jsem se učila do šuplíku. Asi jsem jen čekala, kdy se chopím příležitosti a ten šuplík otevřu.

Oslovila vás během tohoto sbírání zkušeností nějaká metoda víc než jiné?
Rozhodně ajurvédská masáž. Ajurvédu už od svých začátků velmi ctím a miluji a troufám si tvrdit, že jsem toto umění začala uplatňovat jako jedna z prvních v regionu. Jedná se o celotělovou masáž teplým herbálním olejem, jejíž součástí je – v případě, že zákazník souhlasí – i masáž hlavy. Jedná se předně o masáž velmi relaxační, ale také detoxikační. Je zajímavé, že ajurvédskou masáž preferují hlavně ženy, ale je to vlastně pochopitelné. Muži spěchají a volí častěji kratší masáže, ženy dávají přednost dlouhé masáži, kdy se dokonale zrelaxují a nechají se rozmazlovat. Zrovna v tomto případě mají jistotu, že minimálně hodinu a půl na ně nikdo nebude mluvit a že si dokonale odpočinou. Další a další techniky se na tuhle nabalovaly později.

Ajurvéda má pořád velké kouzlo exotiky. Kde jste si tuto techniku osvojila?
Můžu se pochlubit tím, že můj učitel byl skutečně domorodec ze Srí Lanky, odkud ajurvéda pochází. To mi ale popravdě nestačilo, a když jsme s rodinou přemýšleli, kam se vypravíme na cesty za pozváním, vydali jsme se právě na Srí Lanku. Nejen za sluníčkem a plážemi, ale také za mistry ajurvédy.

Kde jste se na Srí Lance učila?
Na západním pobřeží ostrova jižně od Colomba, kde je většina tamního osídlení, národních parků i dalších turistických cílů. Masáže jsou na Srí Lance zcela běžnou součástí života a pravidelně je podstupují především místní. Jsou k tomu také vedeni už od raného dětství. Už krátce po narození dostává miminko první masáže. Srílančané jsou mnohem kontaktnější než Evropané, to ovšem platí vesměs pro obyvatele jihovýchodní Asie.

Mám dojem, že člověk v poslední době každou chvíli slyší o nové masážní metodě. Jsou to opravdu novinky, nebo se do popředí vrací už dříve známé techniky? Mám na mysli například medovou masáž.
Nevím, jestli jsem kompetentní to nějak hodnotit. Sama mám v posledních letech ustálenou nabídku masáží, které nabízím a ve kterých se snažím neustále zlepšovat. Chci být každý den lepší a lepší. Určitě jsou módní hity, ale myslím, že já jim nepodléhám.

A jaké masáže ještě poskytujete?
Energetickou Breussovu masáž, která působí zejména na svaly kolem páteře a dokáže uvolnit tlak na míšní nerv, klasickou masáž krku a šíje, baňkování, lymfatickou masáž dolních končetin, která pomáhá redukovat otoky, odstraňuje celulitidu a odplavuje škodlivé látky z těla ven a provádí se buď ručně, nebo přístrojově, indickou masáž hlavy nebo mou oblíbenou těhotenskou masáž.

Proč je právě těhotenská masáž vaší další favoritkou?
Je krásné mít možnost provádět masážemi maminky celým těhotenstvím. Každou chvíli doma manželovi říkám, že se nám narodilo další miminko. Jsem ráda, když se klientky pochlubí v SMS svým narozeným miminkem. Od začátku jsem si vedla statistiku o počtu miminek a u třiceti jsem přestala počítat.

To je úctyhodný počet! Ale ještě by mě zajímala jedna věc. Když jste se zabývala ergonomií práce, určitě dokážete porovnat, zda větší problémy vznikají z fyzické námahy nebo při kancelářské práci.
Odpovím trochu oklikou. Každého nového klienta se ptám, co ho trápí. A vždycky je mi jasné, že ho bolí záda. Jinak by nepřišel. Už během masáže se snažím zjistit, proč je určitá část těla přetížená, proč je na určitém místě nějaká blokace. Masáž samozřejmě provedu, ale chci také zjistit, zda klient špatně sedí, nebo špatně stojí. Sám by se měl dozvědět, co dělá špatně, aby mohl přetížení minimalizovat. Na lince si sice pravděpodobně nemůže dovolit zaujmout jiný postoj, než jaký zaujímal do té doby, ale mám zkušenost, že pokud klient ví, co dělá špatně, snaží se sám hlídat. To je stejné v případě fyzické i sedavé práce. Klasický příklad jsou zkřížené nohy. Když vidím někoho známého, jak dává nohu přes nohu, vždy mu opakuju: Nedělej to, budou tě bolet záda.

close Markéta Šímová, majitelka Studia 33. zoom_in

Markéta Šímová, majitelka Studia 33.

Odhlédněme nyní na chvíli od masáží a zaměřme se na vaše Studio 33. Za jakých okolností vznikalo?
Spojily se tak mé zkušenosti ze zdravotnictví i obchodu a zároveň tomu nahrála ještě jedna souvislost. Dostala jsem nabídku začít provádět liposukce a další metody péče o tělo. Paradoxně tak založení studia napomohla jiná procedura, než na jakou se specializuji. Psal se rok 2011 a právě vrcholila ekonomická krize. Tedy ne úplně nejvhodnější období pro start podnikání. Otevřela jsem ten šuplík, do kterého jsem si léta střádala vědomosti, a pustila se do práce.

Dnes sortiment vašeho studia čítá více než dvě desítky různých procedur, docházelo k jejich zavádění postupně? A stále rozšiřujete svou nabídku, nebo už jste tam, kde jste na začátku chtěli být?
Už na začátku jsme věděli, že budeme chtít jednou nabízet komplexní péči o tělo. Začali jsme tak skládat služby, abychom nenabízeli jen masáže nebo jenom kosmetiku. Dnes už můžeme hrdě říct, že skutečně nabízíme „služby od paty až k hlavě", jak stojí v mottu našeho studia. Na druhou stranu, já nejsem nikdy spokojená. Stále je prostor, kam se posouvat. Pár nápadů a přání, která bych sobě i zákazníkům chtěla splnit, ještě mám, ale zatím bych si je ráda nechala ještě pro sebe.

Od počátků fungujete v těchto prostorách na okraji Výstaviště v Husově ulici? Máte k tomuto místu nějaký zvláštní vztah?
Rozhodně citový! Skutečně tady fungujeme od úplného začátku. Hledání ale nebylo jednoduché. Když se sháníte po prostorách pro studio, zajímají vás rozměry, hygienické možnosti, dostupnost, parkování, vzdálenost od městské hromadné dopravy i vzdálenost od konkurence. A ještě navíc se vám to musí líbit. Tady jsem ale od první chvíle věděla, že to místo má dobrou energii. Jsme malá rodinná firma, která funguje sice v centru města, ale v klidném prostředí.

Nabízíte kompletní péči o tělo, stává se, že zákazník či zákaznice u vás stráví půl dne a podstoupí několik procedur naráz?
Stává a přiznám se, že takové zákazníky máme rádi. A také si jich vážíme proto, že si umí vyčlenit čas a udělat něco pro sebe. Často to bývají různá dámská odpoledne, které si plánují třeba kamarádky nebo matky s dcerami.

Své otázky jsem vyčerpal. Chtěla byste něco dodat na závěr? Nebo něco vzkázat klientům?
Snad jen to, co vždycky říkám. Že jsem měla v životě obrovské štěstí, protože můžu říct, že žiju svůj pracovní sen. A také musím poděkovat a pozdravit všechny své klienty, protože jsou to skutečně zlatíčka.


Vizitka

  • Markéta Šímová je rodačka z Mladé Boleslavi, kde rovněž žije se svým manželem a dcerou.
  • Absolvovala Střední zdravotnickou školu Mladá Boleslav a následně pracovala jako zdravotní sestra v pražských nemocnicích, například na chirurgické klinice v Praze na Karlově náměstí nebo ve Vinohradské nemocnici
  • Do rodného města ji zlákala nabídky společnosti Škoda Auto. Zde pracovala v oddělení pracovního lékařství a dohlížela na dodržování ergonomie.
  • Studio 33 založila v roce 2011. Prostory, v nichž studio dodnes funguje, ji prý oslovily během prvního setkání.
  • Mezi její nejoblíbenější masáže patří ajurvédská, jejíž techniku si zdokonalovala i přímo na Srí Lance, odkud ajurvéda pochází, nebo masáž těhotenská, která pomáhá od bolestí nastávajícím maminkám.

Studio 33

Studio estetické a přírodní medicíny funguje v Mladé Boleslavi v Husově ulici a poskytuje celou řadu služeb. Vedle již zmíněných masáží například také liposukce, vyhlazování vrásek, lymfodrenáže, manikúru a pedikúru, kadeřnictví, depilaci, kosmetiku, prodlužování řas, samoopalovací nástřik a další služby. Další info na www.studio33mb.cz