VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brzobohatá: Do těžké životní situace se může dostat každý z nás

MLADÁ BOLESLAV - Občanské sdružení Jekhetani Luma - Společný Svět, pomáhá nejen Romům řešit složité otázky, který život může připravit pro každého znás.

7.8.2007
SDÍLEJ:

Martina BrzobohatáFoto: Deník/Lucie Kučerová

Martina Brzobohatá založila občanské sdružení vroce 2003 společně se svými kolegy. Rozhodla se tak pomoci Romům, kteří se vtu dobu potýkali sproblémem. A pomáhá dodnes. Služby, které Luma nabízí se mohou jednou hodit každému znás. Jak Martina Brzobohatá začala kariéru sociální pracovnice, sjakými problémy se setkává a co ji vtéto práci potěší?

Jak jste se ktéto práci dostala, jak dlouho ji děláte?
Ktéto práci jsem se dostala vdobě, kdy probíhalo vMladé Boleslavi vystěhovávání Romů. Vté době nebyla ve městě žádná organizace, která by jim mohla pomoci jejich situaci řešit. Jelikož jsem spostiženými byla vkontaktu už z dřívější doby a bylo mi jich líto, začala jsem hledat pomoc i vjiných městech. Zároveň jsem pro jistotu začala studovat sociální pedagogiku.

Podařilo se?
Organizace zjiných regionů, které Romům poskytují sociální služby, mají práce až nad hlavu, tak jsem situaci vyřešila tím, že jsem se rozhodla pro založení občanského sdružení. To vzniklo vsrpnu 2003. Kvalitní pomoc se nedá poskytovat na amatérské bázi.

Popište začátky.
Vpočátcích jsme neměli prostory na poradnu, takže první rok jsme pracovali pouze vterénu. V září roku 2004 byla otevřena poradna. Když jsme začínali, tak jsme neměli ani korunu. Letos je rozpočet naší organizace přes milionu a půl a poskytujeme čtyři druhy sociálních služeb.

Dostáváte dotace od města?
Peníze od města jsme dostali až vletošním roce, bylo to 49 tisíc. Několikrát jsem navrhovala, aby došlo ke změnám vdotačním systému sociálních služeb ze strany města. Nynější stav je podle mého názoru nespravedlivý a netransparentní. Většina peněz, vydaných zrozpočtu města na sociální oblast, nemá podle mě se sociální oblastí nic nebo velmi málo společného. Ideální by bylo, kdyby vrozpočtu byla kapitola určená pouze pro sociální služby. My jsme opakovaně uspěli mezi mnoha žadateli zcelé republiky o prestižní granty, patříme tedy ke špičce voboru. Získat peníze od města je paradoxně úplně nejtěžší. Žádosti totiž hodnotí sociální komise, jejíž členové se kromě výjimek vtéto oblasti neorientují a nejsou schopni kvalifikovaně rozhodnout. Vzastupitelstvu pak rozhodnutí komise nikdo dále nezkoumá.

Vašimi klienty jsou pouze Romové?
Naši klienti nejsou pouze Romové, organizace sice vznikla pro Romy, kteří byli ohroženi vystěhováváním, ale postupem času se ukázalo, že o naše služby stojí i Češi nebo cizinci.

Jaký je nejčastější profil klienta, který vás vyhledá?
Jedná se o lidi, kteří mají nízké nebo žádné vzdělání, nízké právní vědomí a často se dostanou do těžké situace a neví, jak by ji mohli řešit, kdo a jak by jim mohl pomoci. Dostat se do podobné krize může kdokoliv, takže knám chodí lidé ze všech sociálních vrstev. Lidé svyšším vzděláním se většinou rychleji zorientují a lépe se jim situace řeší.

Můžete popsat průběh práce s klientem?
Vyslechneme dotyčného člověka a vše si sepíšeme, rozebereme celý problém, včetně toho jak vznikl a společně s klientem vytvoříme plán, co je potřeba udělat pro jeho napravení. Naše podpora také spočívá vtom, že klient knám chodí pravidelně a my koordinujeme další kroky. Vpřípadě potřeby poskytujeme i doprovod na různé úřady a stěmi komunikujeme i telefonicky a přes elektronickou poštu.

Je nějaký problém, který se opakuje?
Základním problémem je negramotnost a nízké právní vědomí. Řešené případy se nejčastěji týkají práce, financí a bydlení. Lidé většinou hledají zaměstnání několik let, když si někam zavolají, tak jim řeknou: „Přiďte, máme volné místo.“ Klient tam druhý den dojde, zaměstnavatel vidí, že je to Rom a práci nedostane. Když už práci získají, tak bývá problém spracovní smlouvou. Mzdový výměr je ve výši minimální mzdy stím, že zaměstnanec dostane zbytek na ruku. Těchto případů je opravdu hodně. Klient pak například nemá šanci získat hypotéku, slovní dohoda platí třeba měsíc a ještě se podílí na něčem nelegálním.

Funguje práce sinstitucemi?
Úřad práce, sociální odbor vMladé Boleslavi a Benátkách nad Jizerou, obecní úřady vregionu, Probační a mediační služba, Fokus, to jsou příklady těch, snimiž spolupracujeme. Vztahy jsou dobré a stále se zlepšují. Když se něco zasekne, tak je to záležitost určitého pracovníka a ne celé organizace. Spolupracujeme průběžně i sČlověkem vtísni a dalšími organizacemi zcelé České republiky.

Stává se vám, že za vámi přijde člověk, který je „naoko“ vnouzi a chce vás jen využít?
Stát se to může, ale všichni zaměstnanci jsou vyškolení a máme vzdělání pro tuto práci, tak jsme schopni takový záměr odhalit. Během řešení určitých problémů si nenecháváme diktovat od klienta, co máme dělat. Klient knám přichází snějakým požadavkem, má však také nějaký osobní cíl, alespoň vpodvědomí. Když požadavek a cíl postavíme vedle sebe, mohou být i vprotikladu, a pak klient sám uzná, že je třeba udělat něco jiného. Je to mravenčí práce, náročná pro nás i klienta. Nejde nám o to, situaci za někoho rychle vyřešit, ale naučit postupně lidi o svém životě přemýšlet a převzít za něj zodpovědnost.

A naopak, dojde vám poděkovat klient, kterému jste vtěžké životní situaci pomohli?
Stává se to, ne vždy. Když k nám přijde někdo poděkovat je to příjemné a skutečně to zahřeje u srdce. Nás těší takové pokroky, jako že někdo poprvé ve svých padesáti letech začíná používat diář nebo se naučí připravit se na jednání na úřadě tím, že si předem sepíše to, co tam chce vyřídit.

Chystáte něco, jak o sobě dát vědět, pro potenciální klienty?
Chystáme brožury určené přímo pro sociálně slabé Romy, které budeme distribuovat do dvaceti lokalit vregionu. Bude to taková příručka první sociální pomoci svelice stručným a jednoduchým obsahem. Také se tam objeví nejčastější případy znaší poradny a na co si mají klienti dát pozor a čeho se mají vyvarovat. Dobrá pověst se však nejlépe šíří mezi lidmi tím, že řeknou známým a příbuzným, kde a jak jim pomohli.

Náklady na tisk brožur zaplatíte sami?
Vydání této publikace je součástí projektu STOP sociálnímu vyloučení Romů na Mladoboleslavsku a náklady zaplatí Evropská unie.

7.8.2007
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 23 000 Kč

Montážní dělníci výrobků a zařízení Operátoři výroby. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Místo výkonu práce:, tř. Václava Klementa 1237 + zákazky v okrese Mladá Boleslav, , Prvotní kontakt: tel.: 723 238 588 (10-16 hod.), e-mail: vitaminpraha@seznam.cz, , Zaměstnanecké výhody: stravenky, ubytování.. Pracoviště: Vitamín praha, s.r.o.- tř. václava klementa 1237 + zákazky v okrese mladá boleslav, tř. Václava Klementa, č.p. 1237, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Roman Zavřel, +420 723 238 588.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 700 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16700 kč, mzda max. 20100 kč. Volných pracovních míst: 60. Poznámka: Místo výkonu práce:, Plazy č.p. 100, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: tel.: 602 644 332 nebo osobně: Jaselská 65, Mladá Boleslav (7-10 hod.), , Zaměstnanecké výhody: ubytování, svozy do zaměstnání.. Pracoviště: Perfect service invest s.r.o.- pracoviště ve firmě faurecia interior systems bohemia s.r.o., 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Jan Říha, +420 602 644 332.

Služby - Služby Hospodyně v domácnostech 14 000 Kč

Hospodyně v domácnostech Hospodyně v domácnosti. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Ještědská č.p. 933, 293 06 Kosmonosy, , Prvotní kontakt: e-mail: marketa@enginehome.cz, , - Požadujeme pružnou pracovní dobu, bydlení s rodinou , - znalost AJ výhodou, - Bezúhonnost - předložit výpis z rejstříku trestů, - Uchazeči nejdříve vždy kontaktovat Markétu Vaníčkovou - marketa@enginehome.cz. Pracoviště: Eva pažoutová, Ještědská, č.p. 933, 293 06 Kosmonosy. Informace: Markéta Vaníčková, .

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 000 Kč

Prodavači v prodejnách Prodavači. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, tř. Václava Klementa č.p. 821, Mladá Boleslav II, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: tel.: 732 503 735 , e-mail: cerkl@telpot.cz , , Základní orientace v mobilních telefonech a příslušenství, spolehlivost, vstřícnost, pracovitost, docházka., , Zaměstnanecké výhody: po zapracování postup na zástupce vedoucího, dlouhodobá perspektiva, u absolventů získání pracovní praxe, mimořádné odměny, jednosměnný provoz, víkendy volné.. Pracoviště: Telpot s.r.o.- pracoviště mb, tř. Václava Klementa, č.p. 821, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Jiří Čerkl, +420 732 503 735.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 15. srpna 2018

Stříkačky stříkaly u Stříbrných stěn a cizinci kopali bezbranného: videa dne

Odstraňování billboardů jde pomalu.
10

Kdy padnou billboardy? Až naprší... Až nasněží... Až někdy

Kraj chce části klientů H-Systemu přispět na to, aby se mohli soudit

Střední Čechy – První konkrétní pomoc za uplynulých 20 let. Tak Ivan Král z družstva Svatopluk, sdružujícího část klientů zkrachované stavební společnosti H-System včetně rodin žijících v Horoměřicích (bydlí tam v domech, které mají podle rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR opustit, aby je konkursní správce mohl prodat v dražbě a peníze použít k uspokojení části pohledávek všech věřitelů) komentoval závěry úterní schůzky představitelů stranických klubů ve středočeském krajském zastupitelstvu.

AKTUALIZOVÁNO

Kontrolu krajských zakázek odstartoval příval anonymů

Střední Čechy – Ceny jsou vysoké a zakázky cinknuté. Tak zní upozornění, které na středočeském hejtmanství odstartovalo interní audit. V úterý o tom informovala hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO).

Návštěvníky lákají kocouří procházka i jízda veteránů

Střední Čechy – Akce, které by si podle doporučení Středočeské centrály cestovního ruchu lidé v tomto týdnu neměli nechat ujít, nejsou tentokrát soustředěny pouze do víkendových dnů.

Požár v Kutné Hoře a veřejné záchodky místo hudby pro Třebíč: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 13. srpna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT