Jste vědma. Jaká je budoucnost drobného podnikání v Česku? Prosím, maximálně 3 slova.
Naděje umírá poslední.

Kdybyste měla tu moc, co byste hned změnila ve prospěch drobného podnikání?
Zrušila bych evidentní jednostranné výhody pro všechny zahraniční investory, kteří stojí za supermarkety v ČR. Nemyslím tím nedovolit zahraničním účastníkům u nás obchodovat. Jen bych se snažila, aby se podmínky drobných podnikatelů alespoň trochu přiblížily všem výhodám, které mají supermarkety. Malý příklad za všechny přímo z MB. Parkování. Na jedné straně letištní parkovací plochy a zdarma, na straně druhé – i tak již nedostačující parkovací místa přímo ve městě se díky rozhodnutí minulého vedení (vytvořit z každého cm placené parkování ) stalo hlavním důvodem zániku mnohých podnikatelů a ostatním velmi ztížilo možnost podnikat, ale i třeba jen zásobovat svůj obchod.

Dá se v současném Česku podnikat s korunou v kapse?
Ne.

Co bylo hlavním motivem, proč jste začala podnikat?
Chtěla jsem se přesvědčit o tom, co jsem si do té doby směla jen myslet. Že jsem svéprávný člověk, který má právo o sobě rozhodovat a zároveň být odpovědný za své činy.

Kdo vám na začátku podnikatelské činnosti nejvíce pomohl a jak?
Rodina. Nejen psychickou podporou, ale hlavně fyzickou pomocí, zejména v začátcích podnikání. Můj velký dík patří i manželům Kleinerovým, kteří byli oba zkušenými knihkupci a své znalosti a zkušenosti se mi snažili předat.

Co děláte pro to, abyste získala a udržela dobrého zaměstnance?
Získat dobrého zaměstnance se rovná výhře v loterii. A pokud se podaří, že ne jeden, ale hned celý kolektiv je dobře sehraná parta lidí, kteří pracují naplno, pak je to k nezaplacení. Mé dívky vědí, že si jejich práce velmi vážím a že jim patří můj velký obdiv a díky.

Prověřujete své zaměstnance? Jak?
Tento současný sehraný tým není potřeba prověřovat. Mluví za ně jejich práce a výsledky. Za dobu patnácti let mého podnikání mám různé zkušenosti se zaměstnanci, i ty velmi špatné. A právě proto dokážu ocenit ty současné.

Jaký formulář byste nejraději vymazala z těch povinných?
Ani ne tak formulář jako myšlení některých lidí. Přála bych si, aby konečně všichni státní úředníci (placeni z daní poplatníků) pochopili, že podnikatel je člověk, který na sebe vzal odpovědnost postarat se a uživit sám sebe, popřípadě i své zaměstnance. Tudíž potřebuje především nerušeně pracovat a ne papírovat a plnit mnohdy nesmyslné výmysly státních úředníků. U podnikatelů je to jednoduché. Zda je jeho práce kvalitní či ne , posoudí zákazníci. Pokud jsou spokojeni s kvalitou, přijdou znovu. Podnik prosperuje. Pokud nejsou, dříve či později podnikatel zanikne. Vzkaz zní: „Nechte nás pracovat, a když máte jistotu, že plat dostanete vždy za dobrou, ale i za špatnou a nekvalitní práci, snažte se nekazit špatnými zákony a zbytečnými vyhláškami, tu naši.“ Děkuji.

Jak vysoko by podle vás měla jít minimální mzda?
Všichni můžeme utrácet (vydávat) jen tolik, kolik jsme vydělali. Dluhy nic nevyřeší. Situaci časem jen zhorší. Jinak ale všem lidem přeji, aby každý pracoval tak, aby jeho plat plně uspokojoval veškeré jeho potřeby.

Když byste měla charakterizovat dobrého podnikatele, jaké přídavné jméno vás napadne jako první?
Houževnatý se silnými nervy. Osobně zastávám názor, že dobře dělá svou práci každý (i ten kdo nepodniká), kdo má svoji práci rád a dělá pro ni víc než má v popisu práce. Kdo chodí do práce pouze pro peníze, ten se ve společnosti velmi lehce pozná. Každý z nás s ním má svoji zkušenost.

Úspěch. Co vás napadne při vyslovení tohoto slova?
Ten se v Čechách neodpouští. Ale vážně, úspěch – rovná se vracející se spokojený zákazník.

Kdyby vám někdo umožnil zahraniční stáž, kam byste se jela nejraději učit a proč?
Asi do některé anglicky mluvící země. Především naučit se řeč.

Který úřad byste zrušila a proč?
Přímo konkrétní úřad mě nenapadá, ale některá pracovní místa v nich určitě.

Jaký obor podnikání má podle vás největší šanci přežít a proč?
Každý, který bude produkovat místo kvantity, kvalitu. Čehokoli. Ale to je jen hudba budoucnosti. Zatím stále většinu lidí zajímá mnohem víc levné nazelenalé maso v marketu, než dražší, ale určitě kvalitní u pana XY.

Píše se rok 1990. Kdybyste se mohla rozhodovat, zda podnikat a v čem, jaké by bylo vaše rozhodnutí se současnými zkušenostmi?
Mít současné zkušenosti, tak nikdy podnikat nezačnu. Ale na druhou stranu, jak se znám, po určité době bych do toho šla asi znovu.

Kdybyste chtěla získat úvěr, o čem byste nejdříve přemýšlela?
Jestli budu schopna ho splácet. Nejsem příznivcem úvěrů.

Máte nový výrobek, chcete nabídnout novou službu, koho byste si vybrala ze současných českých či zahraničních celebrit jako tvář své kampaně?
Nikoho. Jsem přesvědčená, že kvalitní práce a výrobek je tou nejlepší reklamou na světě. A zdarma. Spokojený zákazník se postará svým doporučením jinému člověku o reklamu nejlépe.

Na jakou charitativní činnost byste přispěla?
Pravidelně celý kolektiv přispíváme na vše, co se týká dětí, zdravotně postižených lidí a zvířátek.

Co vám udělá nejvěší radost?
Spokojení lidé všude kolem mne. Doma, v práci, ale i na ulici.

Kam byste jela na dovolenou?
Na 14 dní kamkoli k moři si odpočinout a nejméně na měsíc do Kanady. Potěšit se a poznávat úchvatnou přírodu.

Koho byste si s sebou vzala a proč?
K moři celou rodinu. Do Kanady jen manžela. A místního průvodce a znalce přírody.

Oblíbené jídlo a pití?
Maso, v jakékoli úpravě, šampaňské.

Máte den volna, co budete dělat?
Věnuji ho velmi ráda svým vnukům. Dokud
jsou ještě ve věku, kdy i oni o to stojí.