VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Získat dobrého zaměstnance se rovná výhře v loterii, říká Jarmila Pospíšilová

MLADÁ BOLESLAV - Jarmila Pospíšilová (55) je majitelkou knihkupectví Kniha na náměstí Míru v Mladé Boleslavi. Je vdaná a má dvě dcery. Do roku 1990 pracovala na SOU na Karmeli jako pedagogický pracovník. Po roce 1990 ze školství odešla. Nejprve manželovi pomáhala v nakladatelství a od června 1992 začala samostatně podnikat v knihkupectví.

5.6.2007
SDÍLEJ:

Jarmila Pospíšilová ve svém královstvíFoto: Deník/Adéla Šťástková

Jste vědma. Jaká je budoucnost drobného podnikání v Česku? Prosím, maximálně 3 slova.
Naděje umírá poslední.

Kdybyste měla tu moc, co byste hned změnila ve prospěch drobného podnikání?
Zrušila bych evidentní jednostranné výhody pro všechny zahraniční investory, kteří stojí za supermarkety v ČR. Nemyslím tím nedovolit zahraničním účastníkům u nás obchodovat. Jen bych se snažila, aby se podmínky drobných podnikatelů alespoň trochu přiblížily všem výhodám, které mají supermarkety. Malý příklad za všechny přímo z MB. Parkování. Na jedné straně letištní parkovací plochy a zdarma, na straně druhé – i tak již nedostačující parkovací místa přímo ve městě se díky rozhodnutí minulého vedení (vytvořit z každého cm placené parkování ) stalo hlavním důvodem zániku mnohých podnikatelů a ostatním velmi ztížilo možnost podnikat, ale i třeba jen zásobovat svůj obchod.

Dá se v současném Česku podnikat s korunou v kapse?
Ne.

Co bylo hlavním motivem, proč jste začala podnikat?
Chtěla jsem se přesvědčit o tom, co jsem si do té doby směla jen myslet. Že jsem svéprávný člověk, který má právo o sobě rozhodovat a zároveň být odpovědný za své činy.

Kdo vám na začátku podnikatelské činnosti nejvíce pomohl a jak?
Rodina. Nejen psychickou podporou, ale hlavně fyzickou pomocí, zejména v začátcích podnikání. Můj velký dík patří i manželům Kleinerovým, kteří byli oba zkušenými knihkupci a své znalosti a zkušenosti se mi snažili předat.

Co děláte pro to, abyste získala a udržela dobrého zaměstnance?
Získat dobrého zaměstnance se rovná výhře v loterii. A pokud se podaří, že ne jeden, ale hned celý kolektiv je dobře sehraná parta lidí, kteří pracují naplno, pak je to k nezaplacení. Mé dívky vědí, že si jejich práce velmi vážím a že jim patří můj velký obdiv a díky.

Prověřujete své zaměstnance? Jak?
Tento současný sehraný tým není potřeba prověřovat. Mluví za ně jejich práce a výsledky. Za dobu patnácti let mého podnikání mám různé zkušenosti se zaměstnanci, i ty velmi špatné. A právě proto dokážu ocenit ty současné.

Jaký formulář byste nejraději vymazala z těch povinných?
Ani ne tak formulář jako myšlení některých lidí. Přála bych si, aby konečně všichni státní úředníci (placeni z daní poplatníků) pochopili, že podnikatel je člověk, který na sebe vzal odpovědnost postarat se a uživit sám sebe, popřípadě i své zaměstnance. Tudíž potřebuje především nerušeně pracovat a ne papírovat a plnit mnohdy nesmyslné výmysly státních úředníků. U podnikatelů je to jednoduché. Zda je jeho práce kvalitní či ne , posoudí zákazníci. Pokud jsou spokojeni s kvalitou, přijdou znovu. Podnik prosperuje. Pokud nejsou, dříve či později podnikatel zanikne. Vzkaz zní: „Nechte nás pracovat, a když máte jistotu, že plat dostanete vždy za dobrou, ale i za špatnou a nekvalitní práci, snažte se nekazit špatnými zákony a zbytečnými vyhláškami, tu naši.“ Děkuji.

Jak vysoko by podle vás měla jít minimální mzda?
Všichni můžeme utrácet (vydávat) jen tolik, kolik jsme vydělali. Dluhy nic nevyřeší. Situaci časem jen zhorší. Jinak ale všem lidem přeji, aby každý pracoval tak, aby jeho plat plně uspokojoval veškeré jeho potřeby.

Když byste měla charakterizovat dobrého podnikatele, jaké přídavné jméno vás napadne jako první?
Houževnatý se silnými nervy. Osobně zastávám názor, že dobře dělá svou práci každý (i ten kdo nepodniká), kdo má svoji práci rád a dělá pro ni víc než má v popisu práce. Kdo chodí do práce pouze pro peníze, ten se ve společnosti velmi lehce pozná. Každý z nás s ním má svoji zkušenost.

Úspěch. Co vás napadne při vyslovení tohoto slova?
Ten se v Čechách neodpouští. Ale vážně, úspěch – rovná se vracející se spokojený zákazník.

Kdyby vám někdo umožnil zahraniční stáž, kam byste se jela nejraději učit a proč?
Asi do některé anglicky mluvící země. Především naučit se řeč.

Který úřad byste zrušila a proč?
Přímo konkrétní úřad mě nenapadá, ale některá pracovní místa v nich určitě.

Jaký obor podnikání má podle vás největší šanci přežít a proč?
Každý, který bude produkovat místo kvantity, kvalitu. Čehokoli. Ale to je jen hudba budoucnosti. Zatím stále většinu lidí zajímá mnohem víc levné nazelenalé maso v marketu, než dražší, ale určitě kvalitní u pana XY.

Píše se rok 1990. Kdybyste se mohla rozhodovat, zda podnikat a v čem, jaké by bylo vaše rozhodnutí se současnými zkušenostmi?
Mít současné zkušenosti, tak nikdy podnikat nezačnu. Ale na druhou stranu, jak se znám, po určité době bych do toho šla asi znovu.

Kdybyste chtěla získat úvěr, o čem byste nejdříve přemýšlela?
Jestli budu schopna ho splácet. Nejsem příznivcem úvěrů.

Máte nový výrobek, chcete nabídnout novou službu, koho byste si vybrala ze současných českých či zahraničních celebrit jako tvář své kampaně?
Nikoho. Jsem přesvědčená, že kvalitní práce a výrobek je tou nejlepší reklamou na světě. A zdarma. Spokojený zákazník se postará svým doporučením jinému člověku o reklamu nejlépe.

Na jakou charitativní činnost byste přispěla?
Pravidelně celý kolektiv přispíváme na vše, co se týká dětí, zdravotně postižených lidí a zvířátek.

Co vám udělá nejvěší radost?
Spokojení lidé všude kolem mne. Doma, v práci, ale i na ulici.

Kam byste jela na dovolenou?
Na 14 dní kamkoli k moři si odpočinout a nejméně na měsíc do Kanady. Potěšit se a poznávat úchvatnou přírodu.

Koho byste si s sebou vzala a proč?
K moři celou rodinu. Do Kanady jen manžela. A místního průvodce a znalce přírody.

Oblíbené jídlo a pití?
Maso, v jakékoli úpravě, šampaňské.

Máte den volna, co budete dělat?
Věnuji ho velmi ráda svým vnukům. Dokud
jsou ještě ve věku, kdy i oni o to stojí.

5.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Obchod Nákupčí 17 000 Kč

Specialisté v oblasti prodeje a nákupu strojů, přístrojů a zařízení (kromě informačních a komunikačních technologií) Prodejce automobilů specialista FIAT. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice samostatného prodejce nových a ojetých osobních vozů FIAT v autorizovaném dealerství FIAT CHRYSLER AUTOMOBILES ČR v Mladé Boleslavi., Nutné předpoklady: komunikativnost,solidní vystupování,dokonalá znalost práce s PC,obchodní dovednosti a ekonomická zdatnost pro uzavírání kupních, úvěrových a pojistných smluv,technická znalost vozidel. Pod vedením zkušeného vedoucího prodeje vozů a účasti na dalších školeních předáme znalosti potřebné v tomto oboru.Mzda je složena z fixní a variabilní složky podle prodejů a plnění plánů na jednotlivé měsíce.Pracovní doba Po-Pá od 8:00 do 17:00 hod.s hodinovou přestávkou na oběd.Nabízíme práci v menším kolektivu,kde každý pracovník má svou danou pozici a zodpovědnost.Životopisy zasílejte na :reditel.fiat@autostepan-mb.cz,případné dotazy na tel.:602891798 - Š. Štěpánová. Každý zájemce bude pozván k osobnímu jednání s vedením firmy.Pracoviště je v nově rekonstruovaném autosalonu FIAT OV na tř. V. Klementa v Mladé Boleslavi u kruháče na Kosmonosy.Předpokladem této práce je vztah k naší značce a koncernu FCA,spolupráce se zastoupením pro ČR je velice úzká.. Pracoviště: Mgr. libor štěpán - auto štěpán - bydliště, tř. Václava Klementa, č.p. 1437, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Libor Štěpán, .

Výroba - Výroba Ruční balič 12 500 Kč

Ruční baliči Ruční baliči v provozech. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Místo výkonu práce:, Průmyslová č.p. 1260, 293 06 Kosmonosy, , Prvotní kontakt: tel.: 777 428 521 (úterý-čtvrtek 10-12 hod.). Pracoviště: Mersanit s.r.o.- pracoviště kosmonosy, Průmyslová, č.p. 1260, 293 06 Kosmonosy. Informace: Rushchak Vitalii, +420 777 428 521.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 20 000 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Výrobní dělníci. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce:, Přemyslova č.p. 686, 295 01 Mnichovo Hradiště, , Prvotní kontakt: tel.: 326 771 233-6, e-mail: personalistika@koltex.cz nebo osobně, , Vhodné i pro osoby zdravotně znevýdněné., Zaměstnanecké výhody: stravenky, 13. plat.. Pracoviště: Koltex color, s.r.o., Přemyslova, č.p. 686, 295 01 Mnichovo Hradiště. Informace: Tomáš Kolomazník, +420 326 771 233-6.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 16 700 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16700 kč, mzda max. 20100 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Místo výkonu práce:, Plazy č.p. 100, 293 01 Mladá Boleslav 1, , Prvotní kontakt: tel.: 602 680 484, e-mail: jenderka@pavmart-psv.cz nebo osobně: Jaselská 65, Mladá Boleslav, každé úterý 9-10 hod., , Operátoři výroby v automotive, manuální činnost, kompletace dílů., , Zaměstnanecké výhody: týden dovolené navíc, dotované stravování.. Pracoviště: Pavmart psv, s.r.o.- pracoviště faurecia interior systems bohemia s.r.o., 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: David Jenderka, +420 602 680 484.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Protesty v Nymburce při jednání sjezdu komunistů a maškarní průvod.
133

Proti Zemanovi a komunistům protestovaly stovky lidí

Velké dějiny i jejich popis v regionu
4

Velké dějiny i jejich podpis v regionu. To nabízí kladenská výstava

V kauze policejních nákupů si svědci pochybení nevšimli

Střední Čechy - Jakékoli čachry kolem veřejných zakázek nezaznamenal, stejně jako to, že by se koncem roku nakupovaly zbytečnosti jenom proto, aby se podařilo utratit všechny peníze, které jsou k dispozici. To ve čtvrtek u Městského soudu v Praze řekl zástupce vedoucího odboru správy majetku středočeské policie Miroslav Šťovíček.

V rámci výstavy železničních modelů se strhne i válečná vřava

Střední Čechy - Vlastní železniční zastávku obec Líbeznice na Praze-východ nemá; těmi nejbližšími jsou Hovorčovice, Měšice u Prahy a Zlonín. Od pátku do neděle však bude v obci jedno kolejiště téměř nalepeno na druhé – v nové sportovní hale Na Chrupavce se totiž chystá výstava železničního modelářství ve všech obvyklých rozměrech.

Hrůzné nálezy z popelnic a tři tisíce pokut v jednom dni: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. dubna 2018.

OBRAZEM: Spanilá jízda historických velocipedů

Mnichovo Hradiště - Spanilá jízda historických velocipedů zahájila ve čtvrtek odpoledne 19. dubna na mnichovohradišťském zámku výstavu s hravým názvem Dokola okolo kola.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT