VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Získat dobrého zaměstnance se rovná výhře v loterii, říká Jarmila Pospíšilová

MLADÁ BOLESLAV - Jarmila Pospíšilová (55) je majitelkou knihkupectví Kniha na náměstí Míru v Mladé Boleslavi. Je vdaná a má dvě dcery. Do roku 1990 pracovala na SOU na Karmeli jako pedagogický pracovník. Po roce 1990 ze školství odešla. Nejprve manželovi pomáhala v nakladatelství a od června 1992 začala samostatně podnikat v knihkupectví.

5.6.2007
SDÍLEJ:

Jarmila Pospíšilová ve svém královstvíFoto: Deník/Adéla Šťástková

Jste vědma. Jaká je budoucnost drobného podnikání v Česku? Prosím, maximálně 3 slova.
Naděje umírá poslední.

Kdybyste měla tu moc, co byste hned změnila ve prospěch drobného podnikání?
Zrušila bych evidentní jednostranné výhody pro všechny zahraniční investory, kteří stojí za supermarkety v ČR. Nemyslím tím nedovolit zahraničním účastníkům u nás obchodovat. Jen bych se snažila, aby se podmínky drobných podnikatelů alespoň trochu přiblížily všem výhodám, které mají supermarkety. Malý příklad za všechny přímo z MB. Parkování. Na jedné straně letištní parkovací plochy a zdarma, na straně druhé – i tak již nedostačující parkovací místa přímo ve městě se díky rozhodnutí minulého vedení (vytvořit z každého cm placené parkování ) stalo hlavním důvodem zániku mnohých podnikatelů a ostatním velmi ztížilo možnost podnikat, ale i třeba jen zásobovat svůj obchod.

Dá se v současném Česku podnikat s korunou v kapse?
Ne.

Co bylo hlavním motivem, proč jste začala podnikat?
Chtěla jsem se přesvědčit o tom, co jsem si do té doby směla jen myslet. Že jsem svéprávný člověk, který má právo o sobě rozhodovat a zároveň být odpovědný za své činy.

Kdo vám na začátku podnikatelské činnosti nejvíce pomohl a jak?
Rodina. Nejen psychickou podporou, ale hlavně fyzickou pomocí, zejména v začátcích podnikání. Můj velký dík patří i manželům Kleinerovým, kteří byli oba zkušenými knihkupci a své znalosti a zkušenosti se mi snažili předat.

Co děláte pro to, abyste získala a udržela dobrého zaměstnance?
Získat dobrého zaměstnance se rovná výhře v loterii. A pokud se podaří, že ne jeden, ale hned celý kolektiv je dobře sehraná parta lidí, kteří pracují naplno, pak je to k nezaplacení. Mé dívky vědí, že si jejich práce velmi vážím a že jim patří můj velký obdiv a díky.

Prověřujete své zaměstnance? Jak?
Tento současný sehraný tým není potřeba prověřovat. Mluví za ně jejich práce a výsledky. Za dobu patnácti let mého podnikání mám různé zkušenosti se zaměstnanci, i ty velmi špatné. A právě proto dokážu ocenit ty současné.

Jaký formulář byste nejraději vymazala z těch povinných?
Ani ne tak formulář jako myšlení některých lidí. Přála bych si, aby konečně všichni státní úředníci (placeni z daní poplatníků) pochopili, že podnikatel je člověk, který na sebe vzal odpovědnost postarat se a uživit sám sebe, popřípadě i své zaměstnance. Tudíž potřebuje především nerušeně pracovat a ne papírovat a plnit mnohdy nesmyslné výmysly státních úředníků. U podnikatelů je to jednoduché. Zda je jeho práce kvalitní či ne , posoudí zákazníci. Pokud jsou spokojeni s kvalitou, přijdou znovu. Podnik prosperuje. Pokud nejsou, dříve či později podnikatel zanikne. Vzkaz zní: „Nechte nás pracovat, a když máte jistotu, že plat dostanete vždy za dobrou, ale i za špatnou a nekvalitní práci, snažte se nekazit špatnými zákony a zbytečnými vyhláškami, tu naši.“ Děkuji.

Jak vysoko by podle vás měla jít minimální mzda?
Všichni můžeme utrácet (vydávat) jen tolik, kolik jsme vydělali. Dluhy nic nevyřeší. Situaci časem jen zhorší. Jinak ale všem lidem přeji, aby každý pracoval tak, aby jeho plat plně uspokojoval veškeré jeho potřeby.

Když byste měla charakterizovat dobrého podnikatele, jaké přídavné jméno vás napadne jako první?
Houževnatý se silnými nervy. Osobně zastávám názor, že dobře dělá svou práci každý (i ten kdo nepodniká), kdo má svoji práci rád a dělá pro ni víc než má v popisu práce. Kdo chodí do práce pouze pro peníze, ten se ve společnosti velmi lehce pozná. Každý z nás s ním má svoji zkušenost.

Úspěch. Co vás napadne při vyslovení tohoto slova?
Ten se v Čechách neodpouští. Ale vážně, úspěch – rovná se vracející se spokojený zákazník.

Kdyby vám někdo umožnil zahraniční stáž, kam byste se jela nejraději učit a proč?
Asi do některé anglicky mluvící země. Především naučit se řeč.

Který úřad byste zrušila a proč?
Přímo konkrétní úřad mě nenapadá, ale některá pracovní místa v nich určitě.

Jaký obor podnikání má podle vás největší šanci přežít a proč?
Každý, který bude produkovat místo kvantity, kvalitu. Čehokoli. Ale to je jen hudba budoucnosti. Zatím stále většinu lidí zajímá mnohem víc levné nazelenalé maso v marketu, než dražší, ale určitě kvalitní u pana XY.

Píše se rok 1990. Kdybyste se mohla rozhodovat, zda podnikat a v čem, jaké by bylo vaše rozhodnutí se současnými zkušenostmi?
Mít současné zkušenosti, tak nikdy podnikat nezačnu. Ale na druhou stranu, jak se znám, po určité době bych do toho šla asi znovu.

Kdybyste chtěla získat úvěr, o čem byste nejdříve přemýšlela?
Jestli budu schopna ho splácet. Nejsem příznivcem úvěrů.

Máte nový výrobek, chcete nabídnout novou službu, koho byste si vybrala ze současných českých či zahraničních celebrit jako tvář své kampaně?
Nikoho. Jsem přesvědčená, že kvalitní práce a výrobek je tou nejlepší reklamou na světě. A zdarma. Spokojený zákazník se postará svým doporučením jinému člověku o reklamu nejlépe.

Na jakou charitativní činnost byste přispěla?
Pravidelně celý kolektiv přispíváme na vše, co se týká dětí, zdravotně postižených lidí a zvířátek.

Co vám udělá nejvěší radost?
Spokojení lidé všude kolem mne. Doma, v práci, ale i na ulici.

Kam byste jela na dovolenou?
Na 14 dní kamkoli k moři si odpočinout a nejméně na měsíc do Kanady. Potěšit se a poznávat úchvatnou přírodu.

Koho byste si s sebou vzala a proč?
K moři celou rodinu. Do Kanady jen manžela. A místního průvodce a znalce přírody.

Oblíbené jídlo a pití?
Maso, v jakékoli úpravě, šampaňské.

Máte den volna, co budete dělat?
Věnuji ho velmi ráda svým vnukům. Dokud
jsou ještě ve věku, kdy i oni o to stojí.

5.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 500 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12500 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Místo pracoviště:, - TRW-Carr s.r.o., Hlavenec 161, , Prvotní kontakt:, - tel.: 777 004 446 od 08:00 do 16:00, , Upřesňující údaje:, - zajišťujeme svozovou dopravu a ubytování pro zaměstnance, - 3 směnný provoz. Pracoviště: Cps - communication & publishing services, s.r.o. - hlavenec, 294 74 Předměřice nad Jizerou. Informace: Jiří Horský, +420 777 004 446.

Výroba - Výroba Montážní dělník 22 000 Kč

Montážní dělníci ostatních výrobků Pracovníci do výroby plastových oken. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Požadujeme manuální zručnost. Pracoviště: Altech mladá boleslav ,s.r.o., 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Slávka Maupicová, +420 605 299 557.

Výroba - Výroba Montážní dělník 12 200 Kč

Montážní dělníci mechanických zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Místo pracoviště:, - TRW-Carr s.r.o., Hlavenec 161, , Prvotní kontakt:, - tel.: 777 004 446 od 08:00 do 16:00, , Upřesňující údaje:, - zajišťujeme svozovou dopravu a ubytování pro zaměstnance, - 3 směnný provoz. Pracoviště: Cps - communication & publishing services, s.r.o. - hlavenec, 294 74 Předměřice nad Jizerou. Informace: Jiří Horský, +420 777 004 446.

Informační technologie - Informační technologie Administrátor 25 000 Kč

Systémoví administrátoři, správci počítačových sítí Správce systémů - zkrácený úvazek. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: O čem to bude? , , - Správa a podpora NON SAP aplikací, - Administrativní podpora oddělení, vedení evidence, tvorba přehledů , - Provádění analýz u nového SW, tj. prověření funkčnosti SW, servisu dodavatele, způsob instalace dle pravidel zadavatele, - Koordinace všech procesů s tím spojených, - Stanovení pravidel provozu SW , - Pravidelné komunikace s dodavateli (konfigurace PC) , - Stanovování postupů, jak lze problémy vyřešit, , Co by měl náš kolega mít?, - Znalost z oblasti IT (zkušenost se správou hardwaru a softwaru, správa koncových klientských stanic), zkušenost s administrací klientských stanic (Windows), - Organizační schopnosti a time management, - Ochotu učit se, - Znalost anglického jazyka na komunikativní úrovni, , Nezalekni se našich požadavků! Pokud splňuješ jen některé požadavky, zkus se přihlásit! Za zkoušku přece nic nedáš a pro šikovné lidi se u nás práce vždycky najde. Rádi se s tebou setkáme a případně Ti nabídneme i jiné pozice, které odpovídají Tvému profilu a tomu, co Tě baví, lépe!. Pracoviště: Hönigsberg & düvel datentechnik czech s.r.o. - sídlo, Českobratrské náměstí, č.p. 1321, 293 01 Mladá Boleslav 1. Informace: Hana Kořínková, +420 739 392 710.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 19. července 2018

Extrémní obscénnosti v Trutnově a postsovětský násilník v Brně: videa dne

Ilustrační foto
12

Po volných bytech se na Boleslavsku slehla zem

Letecký den byl, je a bude

Mladá Boleslav – Dobový letecký den pořádaný Aeroklubem Mladá Boleslav je minulostí. Na program se přišlo podívat více než 15 tisíc diváků, což je o 25 procent více, než v roce 2016.

Zabít, naporcovat, prodat. Čínská medicína si žádala tygry

/VIDEO/ Češi jako první v Evropě rozkryli část nelegálního obchodu s chráněnými zvířaty kvůli čínské medicíně. Do případu byl spolu s Vietnamci zapleten chovatel Ludvík Berousek. Tým vyšetřovatelů vedl bývalý elitní detektiv Robert Šlachta.

Typická žaloba církví o majetky se týká kusu pole

Střední Čechy – Jednou tak a jindy naopak; vývoj sporu nelze předem odhadnout, protože případ od případu je to jiné. Takové jsou spory kolem církevních majetků ve středních Čechách, jimiž se nyní zabývají soudy okresní, krajský i odvolací senát toho vrchního. A to v nepřehlédnutelných počtech.

Usmrcené oči Berouskových tygrů a širý, černý lán: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 18. července 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT