Iva Kolínská je ředitelkou Okresní hospodářské komory Mladá Boleslavu už od roku 2000.Ví toho tedy o fungování hodně.

Máte sto členů. Přibývají noví?

Musím soudně říci, že noví členové nepřibývají.

Z jakého důvodu?
Myslím si, že podnikatelé mají neustále pocit, že si se vším poradí sami a možná je v nich ještě zakořeněný pocit – nechuť se někde sdružovat.

Jinak řečeno, stále si myslí, že za vším je byrokracie.
O tom jsem přesvědčená. Stoprocentně to tak je a ještě si nedokáží odpovědět na otázku: „Co jim členství v komoře vlastně přinese?

Tak to vyvraťte. Proč bych se jako podnikatel měl k vám přihlásit?
To je složité – co podnikatel, to specifický problém.

Tak to zkuste jednoduše.
Třeba to, že s každým klientem pracujeme individuálně. A můžeme nabídnout pomoc v začátcích, kdy mnozí neznají spoustu legislativních podmínek, nevědí, jak se orientovat v zákonech, jak na úřadech. Ta škála je opravdu obrovská. A může to končit třeba pomocí při vyhledávání možných podpor jak státních, tak evropských.

Dobře. Mám tedy zájem být členem. Co musím udělat?
Přijít k nám do kanceláře na Starém Městě, vyplnit přihlášku a zaplatit roční členský poplatek ve výši 500 korun za fyzickou osobu a 5 tisíc korun za právnickou osobu.

A když mám problém, tak vám dám nějak vědět – osobně, telefonem, mailem. Vy mi podle povahy dotazu odpovíte hned, nebo si necháte čas na odpověď, případně se dohodneme na schůzce?
Přesně tak.

A za to něco zaplatím?
Ne, to je v rámci již zmíněného členského poplatku.

Kolik problémů denně řešíte?
To nelze zprůměrovat, ale když to zkusím, tak pět denně. Vše závisí na politické situaci ve městě. Tedy to, o čem se rozhoduje na radnici. Třeba teď se bavíme o nájemném. Máme tady ale spousty otázek kolem mýtného.

Jakým partnerem je pro vás město? Jak s vámi jedná? Jste partnerem, nebo jen partou, která si jde za svým?
Tohle se hodně zlepšilo. Teď jsme řešili docela složitou situaci.

Povídejte.
Rallye Bohemia na Starém Městě. Všichni tvrdí, že byli podnikatelé informováni o všem, ale já vím, že pravda to nebyla. Dostala jsem veškerou korespondenci, která s tím souvisela. Byl to pouze informativní leták, který podnikatelé v souvislosti s automobilovou rallye dostali, ale že bude parkoviště zavřené i den předem, to nikdo nevěděl. Stejně tak se najednou zjistilo, že jsou páskou v sobotu označené vchody do provozoven. A to byl velký problém. Od města jsme ale dostali odpověď od příslušného odboru - slušně odepsali, že vše bylo v pořádku. Takže se budeme odvolávat. Myslím si, že taková akce by se tady neměla konat.

To znamená, že vidíte určitou diskriminaci podnikatelů v souvislosti s automobilovou soutěží?
Tady určitě. A to nikdo nechce slyšet. Město jen tvrdí, že to udělalo pro to, aby historickou část města oživilo, ale výsledek? Podnikatelé nemohli prodávat. Já myslím, že výsledek byl minusový. Ty provozovny nejsou živy jen z toho, co prodají, ale také službami. Třeba nevěsta měla problémy si vyzvednout svatební kytice, tedy jak pro ně dojet.

Zas má ale ta nevěsta na co vzpomínat…
Když to vezmete takhle, zjednodušit lze v životě vše.

Boj o parkování, to už je dávno.
To bylo za minulé politické garnitury a bylo to hodně ostré.

Myslíte si tedy, že současné vedení města v otázce parkování nastolilo lepší směr?
No, já bych řekla, že se jede pořád v tom rozjetém vlaku. Mluvím o parkování. Co klient, který chce využít našich služeb, to problémy se zaparkováním na Starém Městě.

Takže nebyl to špatný systém, ale nedomyšlený?
Přesně tak. Jeden parkovací dům to nevyřeší, ale zaplať Pán Bůh za to.

Nakousla jste placení mýtného a firmu Kapsch…
Od 1. dubna 2007 jsme jedním z 15 kontaktních míst v republice pro poskytování služeb mýtného Kapsch. Poskytujeme daleko širší portfolio služeb než běžná distribuční místa – čerpací stanice v Mladé Boleslavi. Například městská policie nebo hasiči nedostanou OBO jednotku jinde než u nás. Obsluhujeme velké transportní a dopravní firmy.

Co v souvislosti s mýtným například řešíte?
To je obrovská škála problémů. Vzniká spousta nejasností, které řešíme. Jsme totiž napojeni na centrální systém a všechny transakce vidíme. V současné době neustále řešíme nedoplatky mýtného, což je složitá věc.

Dobře, to jsou vaše služby pro podnikatele – členy OHK. Co když ale mám problém a nejsem nejen členem, ale ani podnikatelem.
Přijdete k nám a my poradíme. Nestalo se nikdy, že někdo přišel a my jsme řekli, zaplaťte, pak tu informaci dostanete. A to se ani nestane. Prostě jste podnikatel, nebo se po té informaci pídíte, a my vám ji poskytneme. Děláme to i pro vzájemnou budoucnost. Třeba zjistíte, že členství v komoře má smysl. Až projdete začátky podnikání, pak vám třeba poradíme v souvislosti se státními podporami, podporami z Evropské unie. Třeba právě strukturální fondy jsou jednou z našich dalších služeb. Nikdo u nás nemá dveře zavřené.

Máte sto členů, kolik je v okrese vydáno živnostenských oprávnění?
Je to asi 19 tisíc živnostenských oprávnění.

Ten poměr 19 000 oprávnění ku 100 členům je v rámci republiky obvyklý, je slabý, či naopak silný?
Jsme takový střed. Třeba Příbram má 200 členů, Kladno je na tom stejně jako my.

Připravujete nějakou další novou službu?
Podle všeho budeme od ledna příštího roku takřka jistě poskytovat výpisy z obchodního rejstříku, z rejstříku trestů a živnostenského rejstříku.

Máte detailní přehled o situaci mezi podnikateli. Řekněte, je stále dost šílenců, kteří mají chuť jít do podnikání?
Podle mne se tohle změnilo. Je to ale region od regionu. Nyní si myslím, jdou lidé více na jistotu.

Přijímáte i klienty – podnikatele z okolních okresů?
Ne, okresních hospodářských komor je 72 a každá má svoje území. Klienty si proto nepřetahujeme, nejde to.

Řekněte na závěr, jaké je složení vedení Okresní hospodářské komory Mladá Boleslav?
Novým předsedou je Karel Špáda, který vloni vystřídal dlouholetého předsedu Jana Slobodziana. Máme dva místopředsedy – Miroslava Kroupu a Jaroslava Čupíka. Pak jsou členové představenstva.

Vy jste ředitelka OHK. Jakou práci vykonává předseda a jeho zástupci? Jsou to spíše čestné funkce?
To v žádném případě, čestné funkce to nejsou. Představenstvo se schází pravidelně každý měsíc, ale pracuje průběžně. Ředitelka je výkonný orgán. Zajišťuji denní chod úřadu s tím, že nemám právo rozhodovat.