Automobilka Škoda představila v pondělí večer na mezinárodním autosalonu IAA v německém Frankfurtu nový vůz Škoda Superb Combi.

„Základní verze nového modelu bude stát 589 900 korun,“ řekl Deníku po slavnostním odhalení vozu mluvčí Škody Auto Evžen Krauskopf.

Automobil nabídne zákazníkům opravdu velký zavazadlový prostor. „Objem kufru je 633 litrů. Při sklopení zadních sedaček je pak možné navýšit tento objem až na 1865 litrů,“ řekl Krauskopf.

Větší kufr než má octavia

Pro srovnání jiné combi Škodovky – Octavia druhé generace – má objem zavazadlového prostoru 580 litrů a při sklopení sedaček vzroste na 1620 litrů. Už u tohoto modelu se však těžko hledaly předměty, které by se do tak velkého kufru nevešly.

Velký vůz s atraktivním designem dostane také bohatou paletu motorů. Základní nejlevnější verze bude osazena motorem o objemu 1,4 l TSI s výkonem 92 kW. Pro náročnější zákazníky pak budou k dispozici ještě motory 1,8 l TSI s výkonem 118 kW a také velký motor 3,6 l FSI s výkonem 191 kW navíc s pohonem všech čtyř kol. V případě dieselu je na výběr z dvou dvoulitrových motorů o výkonu 103 kW a 125 kW.

Otevírání bez klíčku a na elektriku

Nový model nabídne i řadu technických vymožeností, například elektrické ovládání pátých dveří. „Řidič bude moci kufr ovládat pomocí tlačítka na dálkovém ovládání, s pomocí tlačítka na víku kufru pak bude moci dveře jednoduše nechat zavřít. Tlačítko pro elektrické ovládání bude rovněž umístěno i u řidiče,“ vysvětlil Krauskopf.

Superb Combi bude mít i systém s názvem KESSY, což je „bezklíčkové“ otevírání dveří. Podobné už mají například dražší modely automobilky Renault. „Řidič jen přijde k vozu a vezme za kliku, čímž se dveře otevřou. Předpokladem ale je, že klíček bude mít u sebe, například v kapce u kalhot,“ uvedl Krauskopf. Automobil dostane také atraktivní dvoudílnou panoramatickou střechu.

Škodovka chce 60 procent trhu

Od nového modelu si firma slibuje nárůst odbytu vozů. „Chceme na trzích s modely combi získat až šedesátiprocentní podíl. Týká se to České republiky a Německa,“ uvedl Krauskopf.

Připomněl, že vůz se začne vyrábět během příštích týdnů a již během listopadu by měly být realizovány první objednávky od zákazníků a zřejmě i první dodávky nových vozů. Model se vyrábí v pobočném závodě Škody Auto v Kvasinách na společné lince s nedávno představeným terénním SUV Yeti.

Skandál s fotkami

Firma musela řešit také menší skandál, který doprovázel představení nového vozu. Na internet totiž unikly oficiální snímky Superbu Combi ještě před slavnostním odhalením. „Budeme řešit, jak k tomu došlo, a zajistíme, aby se to již neopakovalo,“ uvedl mluvčí s tím, že oficiální foto firma poskytne v pondělí ve 20 hodin. Stejně tak by měla firma v noci zveřejnit i cenu základní verze.

Ve Frankfurtu Škodovka představila ve výstavní premiéře také Octavii s pohonem na plyn LPG, kterou už v současné době zavádí na trh v České republice.