Firma, která zaměstnává dva a půl tisíce lidí a vyrábí elektroniku do automobilů, provedla v rámci povinného testování zaměstnanců na covid přes šest tisíc testů. Z nich bylo méně než 1 procento pozitivních. Povinné testování navázalo na dřívější dobrovolné, které probíhalo už od ledna a podle vedení firmy sami zaměstnanci o něj měli velký zájem. „Testování považujeme za klíčové pro zvládnutí pandemie. Odhalí se bezpříznakové případy, které mohou nevědomě virus šířit. Díky vlastnímu systému trasování a ochranné lhůtě pro všechny, kdo byli v rizikovém kontaktu s nakaženými, můžeme říci, že v našich provozech se covid-19 nešíří,“ uvedl ředitel závodu Tomáš Vondrák, který sám byl také jedním z odhalených bezpříznakových případů.

Mezi další nadstandardní kroky patří ochranná lhůta. Firma má vlastní systém trasování a důsledně dohledává všechny rizikové interní kontakty. „Zaměstnanci, kteří přišli do kontaktu s pozitivně testovaným, zůstávají doma v ochranné lhůtě, i když se na ně nevztahuje karanténa dle pravidel Krajské hygienické stanice. Nově Continental zajišťuje zdarma dopravu pozitivně testovaných domů, pokud se nemohou dopravit sami,“ vyjmenoval mluvčí firmy Petr Kubíček.

Společnost od začátku pandemie přistupuje ke koronavirové hrozbě velice zodpovědně. Už od ledna 2020 se firma preventivně začala zásobovat ochrannými prostředky. Od poloviny března všichni zaměstnanci nosili chirurgické roušky a nepřestali ani v létě v době rozvolnění vládních opatření. Od 1. března 2021 firma přešla z roušek na respirátory FFP2. Jak roušky, tak respirátory dostávají zaměstnanci zdarma, a to nejen na pracovní dobu, ale i na cestu do práce a z práce.

Dalším projektem byla v Continentalu vlastní výroba obličejových štítů na 3D tiskárnách. Na jaře loňského roku jich firma vyrobila skoro 1 500, nicméně většinu rozdala organizacím ve svém okolí, jako jsou nemocnice, městský úřad, domov seniorů nebo supermarket. Štíty nosí také zaměstnanci kantýny a ostrahy, řidiči firemních autobusů, personál ordinace závodního lékaře a další. „Nejvíce si na tomto projektu cením osobního zapojení našich kolegů. Pro tisk na 3D tiskárnách neváhali naši inženýři zapůjčit svá soukromá zařízení a věnovat svůj volný čas,“ podotkl Vondrák.

Aktuálně Continental rozdává zaměstnancům vitaminové balíčky, teď v březnu se jedná už o čtvrtou distribuci od začátku pandemie. V balíčku jsou vitamíny C a D, které jsou zásadní pro správné fungování imunitního systému. Firma také připravuje strategii pro očkování zaměstnanců a je připravena jej provádět v závodních ordinacích.