Z analýzy trhu také vyplývá, že se ke konci druhého čtvrtletí opět výrazně snížil rozdíl mezi nabídkovou a prodejní cenou – aktuálně činí 4,3 procenta. „V metropoli sice nadále mírně rostly průměrné nabídkové ceny v dané době volných jednotek, a to na 152 051 korun za metr čtvereční, prodejní ceny se však zvedly o zanedbatelných 0,02 procenta na 145 783 korun. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2021 byly ovšem ceny prodávaných bytů vyšší o 23 procent,“ uvedla Petra Martínková, tisková mluvčí holdingu Trigema, do něhož Flatzone.cz náleží.

Co se týká počtu volných jednotek, nejvíce bytů z rezidenčních projektů se na počátku nového školního roku nachází na území Prahy 9, Prahy 5 a Prahy 3.

Skokanem roku je Sedmička

Podle údajů Flatzone.cz se z celkového počtu nabízených bytů v současné době do třech zmíněných městských částí koncentruje zhruba 40 procent. Páté městské části navíc náleží prvenství v množství projektů, v nichž jsou zde byty aktuálně nabízeny, je jich bezmála třicet.

„Nejvyšší skok v cenách pak meziročně zaznamenala Praha 7, kde průměrná cena vzrostla téměř o polovinu. Podepisuje se na tom fakt, že na území této městské části přibyly prémiovější projekty,“ dodala Renata Vildomcová, ředitelka odboru komunikace Skanska Residential. Aktuálně se nabídkové ceny bytů v Praze 7 pohybují v průměru okolo 193 tisíc korun.

Střední Čechy dýchají Praze na paty

K premiantům ve výstavbě, tudíž i nabídce nového bydlení v regionu, který metropoli obklopuje a do něhož kvůli vysokým cenám pražských bytů míří velké množství lidí, patří podle Flatzone.cz okresní města Beroun, Kolín či Kutná Hora, dále pak Brandýs nad Labem či Milovice.

Více než dvě stovky bytů z developerské výstavby dnes nabízejí již zmíněná města Brandýs nad Labem (274 jednotek) a Kladno (200), nejvyšší částku za metr čtvereční si lidé ve středních Čechách musí připravit na koupi bytu v Černošicích a Tuchoměřicích v okrese Praze-západ (160 977, respektive 143 260 korun) a také v Křečovicích v okrese Benešov (155 215). Nejvíce projektů, v nichž se dá nyní pořídit nové bydlení, developeři realizují na území Kladna. Je jich celkem šest a metr čtvereční tu v průměru stojí zhruba 97 tisíc.

Krize jako bonus pro klienty?

Ačkoli v průběhu prvního pololetí poptávka po novém bydlení postupně klesala, nabídkové ceny stále rostly. „Tempo zdražování ale zpomalovalo až k předprázdninové stabilizaci cen. U prodaných bytů se ceny stabilizovaly už o něco dříve,“ uvedla Petra Martínková a podotkla, že lze předpokládat, že po několik následujících měsíců bude poptávka stále nižší než nabídka a ceny tak zůstanou na současné úrovni.

„Očekáváme, že krátkodobě, zhruba půl roku až rok, může bytů v nabídce mírně přibývat. Viděno ale dlouhodobější optikou, bude odbyt stále vysoký, a to jak v oblasti vlastnického, tak nově i v segmentu nájemního bydlení,“ konstatovala Martínková a dodala, že prostor pro případné snížení cen bytů skýtá sekundární trh, tedy starší byty, protože do nich se mimo jiné nepromítají vysoké ceny stavebních materiálů a prací.

Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.

Podle Denisy Višňovské, partnerky realitní kanceláře Lexxus, může mít současná situace panující na rezidenčním trhu i pozitivní dopad na kupující, neboť doba klade na developery mnohem vyšší nároky. Více pozornosti musí věnovat stanovení ceny za každý jednotlivý byt či dům, zvažovat jejich výhody i nevýhody, bedlivě sledovat nabídku konkurence a zamýšlet se nad požadavky cílové skupiny.

„Od začátku roku jsme zaznamenali zvýšenou poptávku po službách našeho oddělení, které pro developery zajišťuje hloubkovou analýzu projektů a optimalizaci cenové strategie. Současná situace je složitá, a proto řada developerů potřebuje pomoci s nastavením a prodejem svých projektů,“ řekla Jana Panochová, senior consultant společnosti Lexxus.

Višňovská k tomu doplnila, že klienti jsou stále náročnější. „A nemůžeme se jim divit. Ceny nemovitostí jsou opravdu vysoko a vzhledem k cenám stavebních prací a materiálů nejspíš klesat nebudou,“ dodala.