Vaníček má vizi toho, že v Bousově vytvoří centrum za zdravou elektřinu, tak, aby nebyl závislý na žádném velkém dodavateli elektrické energie. Už teď má svůj dům pokrytý panely, které mu ji vyrábí.

Pořídit elektrostanici je podle něho nesnadné hlavně po legislativní stránce. „Přemýšleli jsme nad tím asi dva roky, ale samotná příprava trvala přibližně měsíc a půl. Problém byl sehnat dodavatele technologie, protože velcí poskytovatelé ji mají mnohem dražší,“ popsal Vaníček.

Celou legislativní stránku, která za pořízením podobné stanice stojí, podnikatel označuje za složitou. S kolegou si na zřízení objektu založili klasické s.r.o. Problém nastal ve chvíli, kdy úředníci zjistili, že na prodej elektřiny v Česku „neexistují tabulky“. „S kolegou jsme dostali výjimku. Chceme být propagátoři, kteří to nastartují, chceme ukázat, že lze dostupnými legislativními kroky něco dokázat,“ okomentoval situaci Vaníček. Zprvu neočekává, že by měl na stanici nával, nebo „frontu“. Provoz plánuje 24 hodinový s tím, že vždy bude v dosahu někdo, kdo zákazníka obslouží. Ostatně má stanici hned u svého domu.

Celý projekt vyšel na cca půl milionu korun, které zaplatil z vlastních zdrojů. Dotaci lze získat jen v případě, kdy člověk již nějakou elektrostanici provozuje. Vaníček by do budoucna další, větší, chtěl právě s pomocí dotace zřídit.

Na konferenci ŠKODA AUTO Vysoké školy Beyond Horizons vystoupily špičky z oboru.
Na konferenci Škoda Auto Vysoké školy Beyond Horizons vystoupily špičky z oboru
Jalovec u Kochánek dostane mimořádnou ochranu.
Jalovec u Kochánek dostane mimořádnou ochranu