VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Boleslav má zájem o auta, která se řídí sama

Mladá Boleslav – Auta, která řídí sama sebe, měla ještě nedávno své místo pouze na stránkách sci-fi románů. Brzy se ale takové stroje budou možná prohánět i okolím Boleslavi.

13.5.2017
SDÍLEJ:

Auto bez řidičeFoto: ČTK

Představa automobilů, které se zcela obejdou bez řidičů, je sice stále futuristická, pravdou však je, že na vývoji autonomních vozidel pracují některé automobilky již desetiletí. Po bok německého Mercedesu nebo švédského Volva, kteří platí v této oblasti za průkopníky, se zařazuje také Škoda. Bude autonomní řízení testovat přímo v Mladé Boleslavi?

Zavádění autonomních vozidel do běžného provozu celosvětově komplikuje zejména nepřipravená legislativa. Jednou z klíčových otázek je například ta, kdo ponese odpovědnost za nehodu způsobenou automobilem, který se sám řídí. Automobilky však na přípravu podmínek pro aplikaci nových technologií pochopitelně tlačí.

Škoda již řadu měsíců věc konzultuje s ministerstvem dopravy a usiluje o vytvoření podmínek pro to, aby mohla prototypy testovat v běžném provozu. Právě o to totiž jde. Jen stěží lze všechny eventuality skutečného provozu naprogramovat během testování na uzavřeném polygonu.

Během diskuzí ve výboru pro spolupráci mezi městem a automobilkou zaznělo, že Škodě by mohlo v jednáních na ministerstvu pomoci dobrozdání ze strany města. Návrh podpořit Škodu v tomto snažení a dát najevo, že Mladá Boleslav by měla zájem o toto přinejmenším české prvenství, předložil kolegům zastupitelům na posledním veřejném zasedání Robin Povšík.

„Domnívám se, že by bylo dobře, aby město Mladá Boleslav bylo místem, kde se bude v některé části provádět testování této technologie. Uvažuje se o okolí Česany nebo bývalé akumulátorky," poznamenal Povšík a připojil názor, že pomoci automobilce, jejíž fungování má na město zásadní vliv, otevřít cestu k nové technologii je způsobem, jak posílit její konkurenceschopnost.

Zastupitelé následně odsouhlasili, že město automobilů, jakým Mladá Boleslav je, by mělo skutečně jít podobnému projektu naproti, a dali návrhu zelenou. Primátora Raduana Nwelatiho pověřili, aby dopisem adresovaným ministrovi dopravy snahy Škody podpořil.

Podpora města se však v tuto chvíli omezuje pouze na toto dobrozdání. Konkrétní místa, kde bude k testování docházet, a zda vůbec, budou teprve předmětem dalších jednání. Není však pochyb o tom, že automobilce půjde jak o místní komunikace, tak o úseky dálnice D10, protože při testování bude maximální variabilita klíčová.

V červnu se uvidí, zda škodovácký návrh uspěje na vládě. Podle informací Boleslavského deníku je však ministr dopravy Dan Ťok myšlence autonomního řízení nakloněn. Možná stojíme na prahu nové éry, ve které Boleslav opět potvrdí svou pověst města automobilů.

Autor: Martin Weiss

13.5.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

ON-LINE: Ptejte se mistra světa v malém fotbale Františka Hakla

Během uplynulého víkendu musel být znovu uzavřen kruhový objezd u ulic Jana Palacha a Na Radouči. Dělníci tam tentokráte dodělávali retardéry u přechodů. Ty se nově budou nacházet na každém vjezdu na kruhový objezd.
7

FOTO: Přecházení u kruháku je pro chodce bezpečnější

Kauza spojovaná s Rathem se vrací ke krajskému soudu

Střední Čechy – Velký zájem médií lze u Krajského soudu v Praze očekávat při repríze představení s hostivickým lékařem Davidem Rathem v hlavní roli. Někdejší hejtman Středočeského kraje čelí společně s další desítkou lidí obžalobě v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na zdravotnické a stavební zakázky.

Volební NEJ na Mladoboleslavsku

Mladoboleslavsko - Kde byla nejvyšší a nejnižší volební účast?

KRÁTCE: Volební střípky z měst okresu Mladá Boleslav

Boleslavsko - Jak volili lidé z Benátek, Mnichova Hradiště, Bělé nebo Dobrovice?

Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech

Mladá Boleslav - Přivítejte s námi na světě další miminka narozená v minulých dnech v mladoboleslavské porodnici. Přestože víme, že každé miminko je krásné, můžete hlasovat v naší anketě o miminko týdne.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení