Slavnostní galavečer, kterým tradičně vrcholí nejstarší česká motoristická anketa Zlatý volant, se uskutečnil v prostorách Národního technického muzea. Pro nejlepší tuzemské závodníky loňské sezony dorazilo od fanoušků dohromady 16 387 hlasů. Na konečném verdiktu se stejnou vahou hlasů podílela i odborná porota složená z předních motoristických a sportovních novinářů a zástupců pořadatele.

Nejvíc hlasů mezi automobilovými jezdci získal pilot formule 2 Roman Staněk. Ten se v anketě prosadil už loni, když získal Zlatý volant i ocenění Talent roku. Zlatá řídítka za rok 2023 pro nejlepšího českého motocyklového jezdce putují za Filipem Salačem, jezdcem seriálu MotoGP ve třídě Moto2.

Na galavečer dorazil legendární italský pilot formule 1 a pětinásobný vítěz závodu 24 hodin Le Mans Emanuele Pirro, který si do Prahy přijel převzít Zlatý volant pro osobnost světového motorsportu.

Pirro závodil v Brně a testoval v Mostě

„Ocenění v této prestižní anketě s dlouholetou tradicí s níž je spojeno mnoho slavných závodníků, kteří dostali cenu přede mnou, mě těší. Česká republika je zemí pevně spjatou s motorsportem. Sám jsem závodil v Brně, na okruhu v Mostě jsme mnohokrát testovali na Le Mans a také proto je pro mne toto ocenění velmi vzácné,“ zmínil dvaašedesátiletý italský závodník.

Osobnost světového motorsportu: Emanuele Pirro a Gregorio Lavilla
Zlatý volant: Roman Staněk
Zlatá řídítka: Filip Salač
Talent roku: Filip Kohn
Cena Elišky Junkové: Katarína Kývalová

Pořadatelé se letos rozhodli udělit Zlatá řídítka i za přínos světovému motorsportu. Trofej převzal Gregorio Lavilla, někdejší motocyklový závodník a nyní ředitel mistrovství světa superbiků WorldSBK, jenž letos už čtvrtým rokem bude hostit Autodrom Most.

Cenu Elišky Junkové si přijela převzít Katarína Kývalová, která se zaměřuje na závody historických vozů. „Pro mě má Cena Elišky Junkové zcela výjimečné místo a zvláštní význam mezi všemi oceněními,“ uvedla Kývalová, která se v polovině května se postaví na start slavného závodu Peking-Paříž.

Fanoušci a porota volili také Talent roku, kterým se stal Filip Kohn. Příbramský mladík má za sebou první sezonu na soutěžích mistrovství světa, kde na Central European Rally zvítězil v kategorii WRC3 i třídě RC3.

K anketě Zlatý volant neodmyslitelně patří i fotografická soutěž Zlaté oko, v níž se vybírá nejlepší snímek z oblasti motorsportu. Porotu opět nejvíc zaujala dakarská fotografie. Tentokrát se jednalo o snímek s názvem „Dopad“ od Mariana Chytky.