Celkem šestnáctkrát se konalo Mistrovství české republiky v páce.

Bousovský fantom František Živný se zúčastnil čtrnáctkrát a jeho jméno je na poháru pro vítěze vyryto třináctkrát. Jeho exkluzivní šňůra skončila o minulém víkendu v Protivíně nedaleko Brna.

Na šestnáctý šampionát v armsportu přitom nejela žijící legenda českého armsportu v pozici jasného favorita. „Měl jsem hodně zdravotních problémů s klouby a srdcem a ještě jedno hodně vážné poranění, ale dokázal jsem se dát pro mistrovství dohromady,“ hlásil už před odjezdem bousovský silák.

Ten nakonec dokázal dokráčet opět do finále, kde po tuhém boji našel svého mistra – Dušana Tesaříka z Hluku. Tomu podlehl po dvacetisekundovém boji.

„Úroveň české páky šla hodně nahoru. Je zde hodně kvalitních borců, zápasy jsou vyrovnanější, a hlavně už jsou soupeři o dost mladší,“ hodnotil letošní vicemistr královské třídy nad 100 kilogramů.

V Bousově si toho byli vědomi, a tak byla příprava před šampionátem vskutku tvrdá. „Měli jsme velmi kvalitní přípravu. Zvýšili jsme tréninkový objem a také zátěž, samozřejmě vše v mezích s ohledem na Františkovo zdraví,“ řekl k přípravě bousovský trenér Martin Szabo.

Ten se sám stal „smolařem“ podivínského šampionátu. Soutěžil v čtyřech kategoriích – Masters (nad 40 let) a SuperMasters (nad 50) na levou i pravou ruku. A ve všech skončil druhý. „Vždycky mě porazil jeden závodník – našel prostě mojí slabinu,“ nemohl přijít Robinu Svačinovi na jméno Szabo. Ale odhodlaně dodal: „Příští rok se na něj zase připravím já.“

Kromě dvou zmiňovaných se na šampionátu představili Daniel Příhonský a Milan Hyršal. A nevedli si vůbec špatně – naopak!

Milan Hyršal bral v kategorii do 90 kilogramů stříbro a bronz. „Měl rozhodně na víc. Ale v průběhu šampionátu působil nějak nekoncentrovaně. Ale na tom zapracujeme,“ komentoval výkon svého svěřence Szabo.

Nejmilejším překvapením pak bylo vystoupení čtyřiadvacetiletého Daniela Příhonského. Ten při své premiéře skončil na levou ruku čtvrtý, pravačkou urval bronz. „Dan je hodně talentovaný pákař. Až nasbírá zkušenosti, tak bude mým dobrým nástupcem,“ řekl trochu tajemně Živný.

Ten ale s kariérou rozhodně nekončí. „I když tělo protestuje, rozhodně nekončím. Chci jít trochu do sebe, shodit tak padesát kilo a dostat se do formy,“ říká pákař, který se při povídání o mistrovství zasnil. „Kdyby se mi to podařilo dotáhnout na patnáct titulů, to by bylo něco,“ utrousil dvěstěkilový pořízek.

Ten na závěr dodal ještě poděkování: „Chci poděkovat za podporu celému týmu a sponzorům Karlu Zetkovi a Mirkovi Roháčkovi, který mi jel na šampionát fandit. Pak i mým rodičům, kteří mi vytváří skvělé zázemí a pokrevnímu bratrovi Lukáši Mrázovi.“