Silový trojbojař Zdeněk Čuban z Auto Škody Mladá Boleslav je novopečeným mistrem ČR juniorů ve váze do 82,5 kg. Obhájil tak svůj titul z loňského roku. Navíc vytvořil nový český rekord v mrtvém tahu výkonem 263,5 kg. Ve zbývajících dvou disciplínách – benči a dřepu – měl výkony na úrovni svých osobních rekordů. Celkovým výkonem 643,5 kg se tak stal suverénem republikového šampionátu.

Sympatický, skromný silák Zdeněk Čuban bude v následujících dnech věnovat své úsilí tomu, aby se dokonale připravil na evropský šampionát v bulharské Sofii.

Kterým sportům jste se věnoval v dětském věku a kdy vás zaujal silový trojboj?
Od přípravky do dorosteneckého věku jsem hrál hokej za BK Mladá Boleslav. A právě při hokejových trénincích, kdy jsme chodili do posilovny, jsem si silový trojboj oblíbil. Začínal jsem před čtyřmi roky.

Kdo měl na vašem rozvoji největší podíl?
Trenéra nemám a metodiku přípravy si stanovuji sám na základě získaných zkušeností. Mým vzorem se stal Boleslavák Karel Jiroušek, který se takřka z ničeho vypracoval do špičky, a neocenitelné rady získávám od veteránského silového trojbojaře Zdeňka Sudomy. Velkou podporu mám také v předsedovi našeho oddílu Přemyslu Hašlarovi.

Jaké máte ke svému sportu podmínky?
Třikrát týdně se připravuji zhruba po dvou hodinách ve Fit studiu Physico ve sportovní hale v Ml. Boleslavi, kde má náš oddíl základnu.

Jak je váš sport finančně náročný?
Drtivou většinu nákladů si hradí každý silový trojbojař sám. V našem sportu se velké finance nepohybují. To platí nejen o soutěžích, ale i ve stravování a pitném režimu.

Jaké vztahy panují ve vašem oddíle?
Jenom potvrdím, že jsme bezvadná parta, a právě proto, že vycházíme ze skromných podmínek, navzájem si pomáháme.

Jaké jsou vaše nejbližší sportovní cíle?
Zanedlouho pojedu na mistrovství Evropy. Mám s tím už jednu zkušenost z loňska. Rád bych se umístil v první osmičce, ale konkurence bude velká. Závodím posledním rokem v juniorské kategorii, a rád bych se prosazoval i v mužské kategorii na medailových pozicích na mistrovství ČR.
Zdeněk Čuban ví, že podpora malých sportů se těžko shání. Mistr republiky a český rekordman by si však zasloužil přízeň nějakého sponzora. Chce dokázat více.