Hodně hluboká mladoboleslavská stopa zůstane po víkendu v kronice českého florbalu. Národní tým totiž vyhrál domácí podnik Euro Tour za účasti čtyř elitních světových mužstev. Navíc poprvé v historii dokázal porazit reprezentanty kolébky florbalu ze Švédska.

Útočník Jiří Curney, ostřílený reprezentant, navíc přivítal na akci nároďáku také dva nováčky z týmu Billy Boy – Radka Gwuźdźe a Tadeáše Chrousta.
Češi všechny své zápasy vyhráli a po právu si tak odnesli pohár za první místo v domácím turnaji. Postupně zdolali všechny týmy světové špičky: Švédsko (6:5), Finsko (3:2 sn) a Švýcarsko (8:7).

Všichni tři zástupci Billy Boy pak byli při zápasech hodně vidět. Curney například rozhodujícím nájezdem pomohl udolat silné Finy, Chroust pak ve svém
třetím zápase v dresu národního týmu vsítil hattrick, během přestřelky se Švýcarskem.

Ještě den po konci turnaje si obránce Radek Gwuźdź svou reprezentační premiéru v myšlenkách užíval. „Byly to skvělé pocity. Pořád ještě to neodeznělo. Zrovna si tady projíždím víkendové články a fotky z turnaje," hlásil řízný bek v pondělní odpoledne. I přes vydařený turnaj se nebál pustit do kritiky sebe sama: „Z hlediska týmu to byl fantastický turnaj, na osobním výkonu bych nějaké kaňky našel. Je tam co zlepšovat."

Největším zážitkem pak pro něj byla samozřejmě reprezentační kariéra. Navíc okořeněná historickým vítězstvím na dominantními Švédy. „Největší zážitek? Ten první zápas. Už při nástupu to byl parádní pocit. Navíc jsem ten zápas odehrál celý a podařilo se nám porazit Švédy," vrací se ve vzpomínkách k pátku český reprezentant.

HYMNA V KAŠNĚ

Jelikož nováčků bylo v českém týmu pro turnaj hned několik, vymysleli pro ně ostřílení reprezentanti úkol. Na kašně na českolipském náměstí museli pro slavnostní uvedení do národního týmu zazpívat sborově státní hymnu. „To už byl trošku horší zážitek," vzpomíná se smíchem Gwuźdź. A dodává:
„Naštěstí na náměstí zrovna nebylo moc lidí." A že by ho mohli místní lehce poznat. Svalnatý obránce je totiž českolipským rodákem.

Přesto ale na víkendové klání před domácím publikem bude vzpomínat jenom v dobrém. Stejně tak jeho kolegové z Billy Boy, které jejich spoluhráč zahrnul superlativy: „Karas (Curney – pozn) je už zkušený reprezentant a patří k základním stavebním kamenům nároďáku, což o víkendu opět střelecky potvrdil. Tendy (Chroust – pozn.) si myslím v neděli řekl o další pozvánku. A já? Já jsem bojoval, co to šlo."

Všichni tři si tak na závěr sezony nalepili alespoň malou náplast za třetí místo v extralize, které je letos v Boleslavi po průběhu sezony bráno spíše jako neúspěch. Tým totiž snil o extraligovém Superfinále. Do něj jej nakonec nepustily Vítkovice. „Jako náplast to asi brát nelze. Přeci jen to bylo s jiným týmem, než se kterým je člověk celý rok. Ale rozhodně to bylo velmi příjemné," dodává Gwuźdź.

ČR – Švédsko 6:5

Branky: 9. Tomáš Sladký, 24. Tom Ondrušek, 25. Jiří Curney, 34. Jiří Curney, 50. Lukáš Veltšmíd, 55. Matěj Jendrišák – 3. Joakim Olsson, 21. Isaac Rosén, 21. Adam Fransson, 54. Joel Kanebjörk, 59. Rasmus Enström

ČR – Finsko 3:2 sn

Branky: 42. Patrik Dóža, 60. Matěj Jendrišák, RN Jiří Curney – 15. Sami Johansson, 29. Lauri Stenfors.

ČR – Švýcarsko 8:7

Branky: 9. Matěj Jendrišák, 26. Tadeáš Chroust, 29. Jiří Curney, 32. Tadeáš Chroust, 38. Tadeáš Chroust, 45. Tom Ondrušek, 51. Ondřej Mikeš, 55. Lukáš Veltšmíd – 11. Matthias Hofbauer, 17. Paolo Riedi, 18. Matthias Hofbauer, 22. Marc Oliver Gerber, 43. Matthias Hofbauer, 52. Matthias Hofbauer, 59. Manuel Engel.

Billy Boys:

Jiří Curney 4+1
Tadeáš Chroust 3+0
Radek Gwuźdź 0+0