Poslední celek extraligy v přímém souboji s vítězem prvoligové volejbalové soutěže. Tým proti týmu – o jedno volné místo. Volejbalisté Benátek vyzvou v baráži o extraligu celek Brna. Jenže…

Kdo je ale Brno? Na volejbalové mapě totiž existuje Brno extraligové a Brno prvoligové. A ačkoliv oba subjekty společně trénují legislativní komise svazu, že jde o dva rozdílné kluby. Jenže…

Právě do kádru prvoligového Brna se nedávno přesunula velká část hráčů Brna extraligového. Důvod? Vítězství v první lize, přání uspět v baráži… A pak? Pravděpodobně prodej extraligové licence jinam. Legální?Podle svazu ano, podle Benátek ne. A pokud opravdu legální, tak minimálně hodně nesportovní. Prvoligový i extraligový oddíl mají totiž v obchodním rejstříku zapsány Martina Geržu jako vrcholného statutárního zástupce, přičemž i na dalších postech figurují totožné osoby. Ani tím však široké propojení zdaleka nekončí. Proto se benátečtí volejbalisté obrátili na Český volejbalový svaz a očekávali, že start v baráži Brnu zakáže. K jejich překvapení ovšem předseda svazu veřejně prohlásil, že legislativní komise svazu posoudila Brnem dodanépodklady, přičemž dospěla k závěru, že extraligové Brno a prvoligové Brno jsou dva oddělené subjekty.

„Je to absurdní. Tým, s nímž máme bojovat o udržení v extralize, má téměř totožné složení, je veden totožným koučem a hraje v totožných dresech a v totožné hale jako tým, který jen těsně prohrál souboj o semifinále extraligy. Z hlediska svazu jde však o oddělené subjekty“, uvádí rozhořčeně předseda VK Benátky nad Jizerou Vladimír Němeček.

Ve věci tak bohužel zůstává mnoho otazníků, přičemž je zřejmé, že kromě VK Benátky nad Jizerou je poškozován celý český volejbal. Záležitost tak s ohledem na postoje svazu nejspíše skončí u soudu. „Svaz dle mého názoru rezignoval na povinnost chránit regulérnost soutěže a místo toho formalistickým až účelovým výkladem poskytuje prostor k realizaci záměrů Brna“, uvádí právní zástupce Benátek Jakub Celerýn. „Je přitom smutným paradoxem, že právě současný předseda při nástupu do funkce prohlašoval, že jedním z hlavních cílů nového vedení bude pozvednout prestiž českého volejbalu. Místo toho však svaz aprobuje jednání, které jeho reputaci v očích široké veřejnosti dramaticky narušuje“, doplňuje Celerýn.

Volejbalisté Benátek pak na svém webu pohrozili, že celou kauzu budou chtít dostat až před civilní soud. Samotná barážová série pak odstartuje dvěma zápasy na benátecké palubovce již o tomto víkendu. V NIBE Aréně se začíná vždy v 18 hodin.