Úspěch na olympijských hrách se skládá podle Jana Videckého z tisíce malých střípků, které se podaří dohromady složit v ten správný okamžik. Právě bývalý boleslavský střelec byl jedním z těch střípků, po jejichž složení si pověsila sportovní střelkyně Adéla Sýkorová na krk bronzovou medaili z olympijských her v disciplíně 3x20 ran z malorážky.

Jan Videcký totiž působí u Českého střeleckého svazu jako asistent státního trenéra reprezentace, které mimo jiné také zajišťuje servisní a poradenskou činnost co se zbraní týká. A právě s bronzovou medailistkou Sýkorovou spolupracuje úzce, neboť je jejím dvorním „ladičem" zbraní a dalšího vybavení.

PĚT INFARKTŮ

Sám inkriminovanému závodu přihlížel v londýnském areálu britských kasáren. „Myslím, že jsem během finále prodělal asi tak pět infarktů," hodnotí s odstupem několika málo dní finálové drama Jan Videcký, který do Londýna odletěl jako člen realizačního týmu a technická podpora střelců. „Na první závod vzduchovek jsem nebyl. Ta není tak složitá na servis, takže v případě problému by jí zvládli opravit i sami. Ale malorážka už je složitější. Naštěstí jsme zbraně měli skvěle připravené z domova, takže jsem na místě do akce nemusel," komentoval Videcký připravenost českého závodního materiálu.

O bronzové medaili české, do minulého týdne ne příliš známé střelkyně, se všeobecně mluvilo a psalo jako o velké senzaci. Videcký však podle svých slov podobný úspěch očekával. „Věděl jsem, že Kateřina Emmons i Adéla jsou na tom s formou dobře. Dva týdny před olympiádou jsme měli přípravný kemp ve Francii a Adéla zde zastřílela ještě lepší výsledek než na olympiádě," tušil šanci na dobré umístění trenér střelců.

Podle jeho slov hrozila pouze nervozita, což se podle něj projevilo u Sýkorové ve vzduchovce, kde skončila na 37. místě.
Jedním ze střípků bronzové medaile byla i jedna vychytávka, kterou společně vymysleli a aplikovali v tréninku. „Adélka si stěžovala, že má problémy v postoji. Já si vzpomněl na jedno cvičební náčiní, takový balanční půlmíč, a to jsme přidali do tréninku ke stabilizaci vnitřního postoje. A Adélka si to velmi pochvalovala," prozradil něco ze střelecké tréninkové kuchyně Jan Videcký.

MUSÍŠ VYPADAT

Podle jeho slov oslavy teprve začnou, protože v Londýně na něj nebyl kvůli mediálním povinnostem ani čas. „S Adélou jsme se potkali pouze na chvilku v českém domě v Londýně," řekl Videcký. Co jí po závodě řekl? „Objali jsme se a řekli jsme si, že to klaplo. Pak jsem jí připomněl jednu větu, kterou jsem jí povzbuzoval před závodem. Ta věta zněla: Je jedno kolik nastřílíš, hlavně u toho musíš dobře vypadat!"

A jaké budou šance české střelby za čtyři roky v Riu? Kromě Emmons a Sýkorové má česká střelba ještě také kvalitní střelkyni v Kláře Bartošové. A dorůstá nová generace střelkyň. „V juniorském věku máme tři skvělé střelkyně, které pravidelně sbírají medaile ve svých věkových kategoriích. O budoucnost je tedy kvalitně postaráno," věští Videcký.

Ten kromě střeleckých soutěží zvládl „shoping" s manželkou a navštívil také atletická klání přímo na olympijském stadionu. „Atmosféra tam je naprosto neuvěřitelná. Když začalo těch osmdesát tisíc lidí fandit, to měl člověk takovou husinu, že to je až nepopsatelné. V televizi to vůbec nevynikne, ale na vlastní kůži to je úplná fantazie," dodal Videcký.

Toho teď čeká zasloužená dovolená. „Před olympiádou jsem jí nestihl, protože jsme připravovali střelce na vrchol cyklu. Teď mě ale čeká volno na chalupě a také jedeme na Moravu do sklípku."