Poslední setkání funkcionářů, pořadatelů, rozhodčích i závodníků v sobotu 4. prosince za přítomnosti zástupce města Mšena, místostarosty Svatopluka Houserka, ukončilo letošní sezonu Plochodrážního klubu Mšeno. Sezonu úspěšnou, ozdobenou ziskem nejprestižnějšího ocenění – titulu mezinárodního mistra České republiky na ploché dráze družstev, v soutěži, kde startují i nejlepší světoví závodníci. Po předání diplomů a medailí závodníkům a poděkování všem, kteří se na činnosti klubu podíleli, proběhla volná diskuze. Jejím tématem se staly převážně úvahy o cílech klubu v nové sezóně. Na toto téma si také Mělnický deník povídal s Rudolfem Greplem, prezidentem PDK Mšeno.

Stříbrná příčka z roku 2008 a poté dvojnásobný mšenský triumf (2009 a 2010) „venkovského“ klubu zpod majestátného Bezdězu musely v tomto středočeském městečku zanechat mohutnou stopu, že?
Je zřejmé, že úspěchy klubu v posledních třech letech byly příčinou zvýšeného zájmu o plochou dráhu. V současné době musí náš klub řešit otázku, jak zajistit zvyšování výkonnosti závodníků v juniorské kategorii. Proto Mšeno přihlásilo všechny soutěže, které se v Čechách na ploché dráze jezdí, aby měli i začínající sportovci kde závodit.

Bilance Petra Vandírka v čele extraligového týmu je vskutku jedinečná. Veleúspěšný manažer však oznámil konec svého působení…
„Vanďa“ měl u nás skutečně výborné výsledky. Je to člověk s dokonalou znalostí svých i soupeřových jezdců, ale i drah. Bohužel se rozhodl, že nebude pokračovat. Jako hlavní důvod uvedl enormní pracovní vytížení. Extraligový tým jako manažer nyní přebírá František Liebezeit. Věřím, že bude pokračovat v Petrových šlépějích.

Našla skutečnost, že se Mšeno drží na špici extraligy, nějakou odezvu mezi mladými jezdci v okolí?
Nastal příliv mladých chlapců v žákovském věku v takovém počtu, že je poněkud problém se o ně postarat – materiálně i organizačně. Chceme pro ně pořádat pravidelné páteční tréninky, kde by je vedl František Ledecký. V minulosti jsme – obrazně řečeno – chytali kluky na ulici za ruku, nyní se hlásí sami.

V minulosti mělo Mšeno v extralize problémy s obsazením postu juniora. Jaký je výhled do příštího roku?
Čtveřici Pouznar, Čermák, Klein a Smetana postavíme do všech juniorských závodů jednotlivců i družstev (2 týmy). Pro začátek mají klubem zajištěnu techniku a bude záležet jen na nich, jak se dál prosadí. Navíc v rámci plnohodnotného hostování je před podpisem smlouvy příchod plzeňského dua Holub – Hádek, s nímž vedle juniorských soutěží počítáme i pro extraligu. Dále se v naší „mateřské školce“ připravuje i devítiletý František Klier z Nelahozevsi, který začne v příštím roce jezdit mistrovskou soutěž na malých drahách. Jak vidíte, náš klub se skutečně systematicky stará o příliv nové krve.

Fanoušky klubu bude jistě zajímat, kdo pojede za váš klub v roce 2011. Pojďme si udělat malou procházku po mšenském kádru…
Vedle zmiňované juniorské šestice se v mšenském týmu objeví stálice letošní sestavy – trio Jaroš, Šitera a Topinka, byť posledně jmenovaný bude mít zřejmě problémy si pro nás najít volné termíny, neboť kromě angažmá v King’s Lynnu si navíc přibral úvazek ve Workingtonu.

Počítá Mšeno jako letos s angažováním zahraničních posil i napřesrok?
Čtveřice Hancock, Protasiewicz, Ulamek, Kościuch byla ve všech závodech oporami, se všemi počítáme i pro příští sezonu, navíc probíhají jednání i s Australanem Chrisem Holderem.

V minulých dnech se vám ovšem povedl kapitální „úlovek“. Mšenskou vestu by měl v roce 2011 oblékat také Martin Vaculík…
Tento slovenský jezdec měl zájem u nás jezdit už letos, nakonec dal přednost Slanému. Zkusili jsme ho oslovit znovu a uspěli jsme.

Nový manažer Liebezeit bude mít tedy skutečně z čeho vybírat…
Byl to náš záměr dát dohromady takový kádr, který by v jakémkoli složení byl schopný obstát v extraligových soubojích. Jezdci z naší soupisky jezdí nejrůznější soutěže v Evropě, a tak není zrovna lehké sladit termíny jejich startů s našimi přáními.

To vše bude ovšem stát velké množství financí…
Se zvýšeným počtem soutěží a závodů – letos jich se jich ve Mšeně pojede deset – stoupnou i ekonomické nároky na provoz klubu. Už letos jsme museli prakticky za pochodu řešit povinné vybavení stadionu bezpečnostními mantinely, což znamenalo téměř milionovou investici. Byla to velmi složitá situace, s níž jsme si museli poradit – bohužel – sami. Byli jsme některými institucemi, například Středočeským krajem, ponecháni na holičkách bez ohledu na to, že jsme klubem, který je nyní dvojnásobným mistrem republiky. Budeme znovu muset vyvinout velké úsilí, abychom pokryli financemi i sezonu následující.

Přesto se našli i takoví, jejichž peníze klubu pomohly…
Zde bych chtěl poděkovat za pomoc od města Mšena, Autoklubu ČR, Pojišťovny Kooperativa, ČEZu i všem ostatním sponzorům za sezonu 2010. Snad jsme se jim odměnili dobrými výkony a dokázali, že i v podmínkách malého venkovského klubu lze bojovat o mety nejvyšší. Ostatně od těch největších máme příslib i pro rok 2011, Kooperativa svůj příspěvek dokonce navýšila o sto procent.

Už máte jasno o financích pro příští rok?
Rozpočet by měl být vyrovnaný. Pro bezproblémové zajištění chodu klubu bude třeba sehnat cca 2,2 milionu korun. Dosud nejsou vyřešeny nafukovací mantinely, byla provedena úhrada první splátky, zbývají další dvě. Potěšila zvyšující se návštěvnost, byť máme neustálé problémy s „fanoušky“, kteří se všemi možnými cestami, samozřejmě bez placení, dostávají na náš stadion.

Extraliga se nakonec pojede se čtyřmi účastníky…
Z ekonomických důvodů odmítla Plzeň a po počátečním váhání s tlakem na změnu systému nakonec kývl celek Slaného. Pojede se stejným systémem jako letos – tedy dvojutkání doma - venku. Ten dává větší možnost nasazení českých jezdců než čtyřutkání.

Nebude zde přece jen nějaká novinka?
Vítěz základní části získá dvojí bonus – postoupí rovnou do finále, které se pojede na jeho stadionu. O postup do finále se poperou týmy na druhém a třetím místě, pro čtvrtý celek soutěž končí po základní části. Na kalendářní poradě v Pardubicích se kluby dohodly, že v extraligovém semifinále a finále může nastoupit za tým pouze jezdec, který nastoupil alespoň v jediném utkání základní části.

Co byste popřál svému klubu do roku 2011?
Přál bych si, abychom pokračovali v nastoupené cestě. V extralize chceme znovu bojovat o nejvyšší příčky. Umožníme mladým jezdcům, aby odjeli co největší počet závodů a v juniorských soutěžích začali být právě oni více vidět. Věřím, že nám budou i nadále nakloněni všichni sponzoři, kteří nám pomohou vytvořit dobré podmínky pro nadcházející sezonu.

KAREL HORŇÁK