Jen stěží si lze představit lepší začátek rallyové sezony, než jaký nabízí 28. ročník Cetelem Valašské rally, která odstartuje dnes odpoledne v 17 hodin z náměstí ve Valašském Meziříčí. Populární Valaška bude po půlroční pauze úvodním podnikem letošního sedmidílného seriálu Mediasport – Mezinárodního mistrovství ČR v rally 2009.

Itinerář si vyzvedlo celkem 73 posádek ze šesti zemí a startovní listina je pořádně nabitá, rozhodně nejvíce z posledních ročníků. Na všechny posádky čeká celkem 14 rychlostních zkoušek (6 dnes a 8 zítra) v okolí Valašského Meziříčí, Hranic, Oder a Nového Jičína o celkové délce 162 kilometrů.

První vůz vjede na cílovou rampu na náměstí ve Valašském Meziříčí zítra krátce před 17. hodinou. Hlavním tahákem rally bude jistě souboj úřadujícího českého šampiona Romana Kresty s Peugeotem 207 S2000 se dvěma továrními týmy Škoda Fabia S2000 pilotovanými Janem Kopeckým a Finem Juhou Hänninenem. Mladoboleslavský tým ve své české závodní premiéře bere účast na Valašce jako vítaný test před dalšími starty nabité sezony. V týdnu před rally absolvoval celý tým důkladné testování na uzavřeném úseku ve Vlčkové u Zlína. „Po Rallye Monte Carlo vítáme další možnost prověřit nasbírané poznatky a otestovat vůz v reálných podmínkách závodu. Chceme se opět posunout o kus dopředu ve vývoji vozu, a přestože účast na Valašské rally věnujeme spíše testování vozu, budeme samozřejmě usilovat o co nejlepší výsledek,“ uvedl šéf týmu Škoda Motosport Michal Hrabánek. Po Valašce se budou obě Fabie připravovat na další podnik IRC rally na Azorských ostrovech.

Kromě továrních škodovek a Romana Kresty by mohl do bojů o přední místa zasáhnout i teprve 18letý ruský mladíček Jevgenij Novikov, který letos jede mistrovství světa v juniorském týmu Citroënu. Překvapit mohou také například Václav Pech či Pavel Valoušek, kteří loni skončili druhý, respektive třetí za vítězným Krestou.

Podle posledních dostupných informací by neměl být na trati až na jednu výjimku problém s případnými sněhovými nebo ledovými úseky. „Všechno se může samozřejmě rychle změnit, ale podle nejčerstvějších předpovědí by mělo o víkendu být kolem sedmi stupňů nad nulou. Naprostá většina tratí soutěže by tak měly být ohledně sněhu bez problémů,“ hlásil včera odpoledne mluvčí rally Roman Ordelt. Jedinou výjimkou by mohl být krátký úsek RZ Santov, která se jede dnes celkem třikrát. „Na této zkoušce je v úvodu u přehrady Bystřička asi stometrový úsek zledovatělý. Jinak by mělo být všechno v pohodě,“ doplnil Ordelt.

První závod sezony přitahuje obrovské množství příznivců. Obzvlášť na Valašsku je rally velice oblíbená a podél trati se očekávají desetitisíce fanoušků. „Jedeme to hlavně pro naše fanoušky a kamarády, kterých tady máme nejvíce v celé sezoně a chceme se před nimi ukázat,“ vystihl atmosféru před startem valašskomeziříčský pilot Roman Michalík.

Největší favorité Cetelem Valašské rally:

1. Hänninen, Markkula Škoda Fabia S2000
2. Novikov, Moscatt Mitsubishi Lancer Evo IX
3. Kresta, Gross Peugeot 207 S2000
4. Kopecký, Starý Škoda Fabia S2000
5. Pech, Uhel Mitsubishi Lancer Evo IX
6. Valoušek, Hrůza Mitsubishi Lancer Evo IX
7. Peták, Joska Peugeot 207 S2000
8. Trojan, Ernst Mitsubishi Lancer Evo IX
9. Orsák, Vajík Mitsubishi Lancer Evo IX
10. Gavlák, Hůlka Mitsubishi Lancer Evo IX