Nejdotovanějším dostihem (90 000 korun) Svatováclavského dostihového odpoledne je rovinová Cena II. kategorie na 1300 metrů, kde se utká 11 soupeřů. Favoritů je víc, ale hodně se věří valachovi Fils De L'Air v sedle s žokejem Davidem Liškou. Letos se třikrát umístil v Bratislavě, kde byl dvakrát druhý a jednou třetí.

Jen o deset tisíc korun méně je dotace dostihu přes proutěné překážky na 3000 metrů. Zajímavým koněm je svěřenec trenéra Josefa Váni mladšího San Godenzo, který se po startech ve Varšavě a Meranu představí poprvé na českých drahách. Povede ho amatér Marcel Altenburger.

Abychom dodrželi slova o pestrosti programu, přidejme ještě steeplechase na 3500 metrů, kde se také představí zmiňovaný jezdec Altenburger. Tentokrát ale „přesedlá“ od Josefa Váni mladšího k jeho otci a bude v sedle East Rivera.

„Pokud jde o mého svěřence, má občas potíže s dýcháním, a tak to jdeme zkusit, jak dostih vydrží, ale věřím, že vše bude v pořádku. Kdybych se měl za syna vyjádřit k San Godenzovi, tak krátce řeknu, že na konkurenci v Itálii prostě nestačí, tak si to jde vyzkoušet doma,“ řekl Josef Váňa starší.

Do areálu v Lysé nad Labem se dostane maximálně 2000 diváků, všichni musí mít z bezpečnostních důvodů na obličeji roušky.