Na stadionech může být až 300 lidí, ale vše proběhne bez diváků. Závody v rámci projektu Spolu na startu jsou naplánovány na 173 místech republiky a běhat, skákat či vrhat mají všechny věkové kategorie. Nejvyšší punc mají mít tři mítinky pro reprezentanty. Podívejme se podrobněji na dva ve středočeském regionu.

Na kladenském Sletišti se sejde opravdu skvostná sestava, v níž nechybějí medailisté z nedávné minulosti, kvalitu slibuje i mítink na kolínském stadionu Mirka Tučka.

Rada pro diváky: Raději zůstat doma

Hygienická opatření budou odpovídat opatřením ministerstva zdravotnictví. „Účastníky budeme opakovaně vyzývat k dodržování rozestupů, rozhodčí, kteří mohou přijít do blízkého kontaktu se závodníky, budou mít roušky. Náčiní bude dezinfikováno před a po závodě, v jeho průběhu budou mít atleti v sektoru dezinfekci po ruce,“ sdělil Deníku předseda Sokola Kolín Jiří Tuček.

Na Sletišti bude prostor atletického kolbiště od dalších částí areálu, kterých se omezení nedotkne, vymezený páskou. „Jde o to, aby lidi nechodili za závodníky k zábradlí. Nebudou smět ani na tribunu, protože počet tří set, z nichž je zhruba sto atletů, máme již naplněný. Na protější straně bude možné sledovat závody za páskou, ale fanouškům bych doporučil, aby se na přímý televizní přenos raději dívali doma,“ vzkázal Jiří Klesnil předseda A. C. TEPO Kladno.

Útočník Jan Tlačil (vpravo) nebude v příští sezoně pokračovat v Příbrami.
Daň za povedený ročník. Příbram přišla o svého kanonýra

V oštěpařském sektoru se sejdou světová rekordmanka Barbora Špotáková s úřadující vicemistryní Evropy Nikolou Ogrodníkovou. V mužském klání nastoupí medailisté z mistrovství světa 2017 v Londýně Jakub Vadlejch a Petr Frydrych. „Oštěpaři budou mít k dispozici dezinfekci, ale reprezentanti používají každý své náčiní a oštěpy si mezi sebou nepůjčují,“ uvedl Klesnil.

Pavel Maslák se objeví na méně tradiční trati 300 metrů a utká s Michalem Desenským, Patrikem Šormem a Janem Tesařem. S koulařem Tomášem Staňkem poměří síly jeho tréninkový parťák Ladislav Prášil. Prestižní nádech má kilometr v podání elitních mílařek Kristiiny Mäki, Simony Vrzalové a Diany Mezuliáníkové. Sprinter a trenér v jedné osobě (mimo jiné i spoludržitele českého rekordu na stovce) Jana Velebu vyzve na souboj svého svěřence Dominika Záleského na v Česku neobvyklé distanci 100 yardů.

Kolínské rekordy v ohrožení

Kolínští pořadatelé využili projektu Spolu na startu a přesunuli na pondělí Polabské závody, které měly proběhnout tradičně 1. května. Představí se takřka kompletní ženská špička na 100 metrů překážek. O prvenství si to rozdají Markéta Štolová, Jana Novotná, Tereza Vokálová nebo sestry Barbora a Kateřina Dvořákovy. „Za dobrého počasí může být v ohrožení rekord kolínského stadionu, který má hodnotu 13,21,“ upozornil Tuček.

Viktoria Plzeň – Mladá Boleslav 7:1
Fulnek: Vzadu jsme byli děraví, vepředu jaloví. Není co hodnotit

Zajímavý souboj slibuje závod na 1000 metrů, který se poběží jako Memoriál Mirka Tučka. Favoritem je Filip Šnejdr, dvojnásobný český mistr na osmistovce s osobním maximem 1:45,56. Proti němu se postaví teprve osmnáctiletý junior Jakub Davidík, vítěz loňského evropského olympijského festivalu mládeže. I v tomto případě platí, že se bude útočit na rekord stadionu (2:22,3).

Kromě Kladna a Kolína se ve středních Čechách uskuteční dalších 13 mítinků. Mimo jiné v Čáslavi, Kutné Hoře, Nymburce, Říčanech, Vlašimi, Berouně, Slaném či Českém Brodě. Pro zajímavost – v Praze se koná 16 atletických podniků. Pořadateli jsou například Sparta, Slavia, Dukla, USK Praha nebo Spartak Praha 4.