Město automobilů bychom mohli bez uzardění nazvat také městem sportu. Vedle hokeje, kopané, cyklistiky nebo motorismu se tu na vysoké úrovni hraje například i florbal. To je právě sport, který ostatním tradičním disciplínám ubírá na počtech dětské základny. I s ohledem na tento fakt se Petr Petys Jirásko věnuje již druhým rokem přípravě vzpomínkového hokejbalového turnaje. „Určitě bych ale florbal z ničeho neobviňoval, taková je zkrátka doba,“ říká organizátor retroturnaje.

Hlavním důvodem vzniku tohoto sportovního setkání byla skutečnost, že po mnoha letech zanikla oblastní liga hokejbalu, kterou v dobách největšího boomu hrálo ve dvou ligách až 22 týmů. „Je to asi šest let, kdy liga zanikla. Jednotlivé týmy přestaly existovat, neměly hráče,“ vysvětluje bývalý hráč HC Křídla Bičíků. „Náš tým vznikl jako jeden z prvních v Mladé Boleslavi. Byli jsme obyčejní kluci z paneláků na Slovance, obdobně na tom byli vrstevníci na dalších sídlištích Na Rozvoji nebo Na Radouči,“ vzpomíná Petys Jirásko a současně poukazuje na to, že dnes už by to vinou sociálních sítí nebo chytrých mobilů nebylo asi reálné.

Křídla Bičíků již sice žádnou soutěž nehrají, ale stále se schází na společných akcích. Právě o Vánocích v roce 2016 vznikla myšlenka uspořádat u příležitosti 30. výročí vzniku klubu hokejbalový turnaj. „Milan Dufek, bývalý předseda okresního svazu hokejbalu oslovil tradiční týmy z dávných dob a Petr Čížek, jeden z hráčů, dostal za úkol dát dohromady tým Křídel. Na mně bylo zajistit zázemí a najít s HBC Tygři volný hrací termín na letním cvičišti za Májem. Vše se povedlo a před loňskými letními prázdninami jsme měli potvrzených sedm týmů a termín na poslední prázdninovou sobotu,“ popisuje Petys vznik turnaje, který má ambici stát u znovuobnovení obliby hokejbalu v Mladé Boleslavi. Turnaje se zúčastnily A i B tým Křídel Bičíků, dále Power Kulturák, Real Teřev, Bloody Predators, Podlázky, Peepa Devils a na speciální pozvání také Holky z Bolky.

Po sportovní stránce turnaj vyhrál Real Tetřev, ale účastníci a aktéři byli nejvíce nadšeni z přátelské a pohodové atmosféry, která celý turnaj provázela. „Sestavy byly opravdu nabité a hráči, jejich rodiny a příznivci byli ze vzájemného setkání nadšení a bylo vidět, že si „benďák“ opravdu užívají. Byli tam kluci, kteří speciálně na turnaj za kamarády dorazili z jiných měst republiky, nebo třeba až z Anglie. Právě ten lidský rozměr setkání rozhodl o tom, že uspořádáme i další ročník,“ říká Petys Jirásko.

Letošní termín turnaje byl stanoven na sobotu 1. září, tedy na zítřek. Sestava účastníků má být obdobná jako v loňském roce. „Hlavní změnou je, že kromě vzpomínání chceme podpořit budoucnost hokejbalu v Mladé Boleslavi. Proto jsme se spojili s mládežnickou sekcí HBC Tygři Mladá Boleslav, která bude na turnaji zajišťovat doprovodný program pro děti. V praxi to znamená, že příchozí děti budou mít k dispozici hokejky, cvičnou střelnici a hřiště s nafukovacími mantinely, kde si budou moci hokejbal vyzkoušet,“ dodává Petys.

Návštěvníci také uvidí herní prezentace děvčat a kluků z tygří přípravky a po celou dobu turnaje bude dětem a jejich rodičům poskytován informační servis o fungování dětských hokejbalových oddílů.