Lehečka, který plnil roli nasazené sedmičky, vybojoval premiérový titul na druhý pokus. Vloni v srpnu podlehl ve finále v americkém Winston-Salemu Argentinci Sébastianu Báezovi.

Dvaadvacetiletý rodák z Mladé Boleslavi ukončil takřka čtyřleté čekání na českého vítěze turnaje ATP. Naposledy triumfoval na elitním okruhu Jiří Veselý v únoru 2020 v indickém Puné.

Jiří Lehečka získal v Adelaide premiérový titul
Lehečka, kdo? McEnroe před rokem urazil českého hráče, ten je nyní šampionem

Ve finále proti Draperovi zahrál Lehečka 34 vítězných míčů, o deset více než jeho soupeř. Pomohl si také osmi esy a nemuselo ho mrzet ani 17 nevynucených chyb. „Je to pro mě velice emocionální, můj první titul pro mě znamená opravdu hodně. Děkuju svému trenérovi i mé rodině, která mě z domova hodně podporovala,“ řekl čerstvý šampion při slavnostním ceremoniálu.

Dvaatřicátý hráč světa Lehečka však vstoupil do utkání hůře než soupeř. Proti o 30 příček níže postavenému Draperovi si nevypracoval v prvním setu jediný brejkbol. Sám sice ve třetí hře dva odvrátil, za stavu 3:3 ale Brit třetí možnost na prolomení servisu českého hráče využil. První sadu tak získal za 45 minut Draper.

Také ve druhém setu se oba hráči opírali o servis. Rozhodující moment ovšem přišel až v závěru, kdy si Lehečka vypracoval za stavu 5:4 vedení 40:0 a druhý brejkbol, který byl zároveň i setbolem, zužitkoval.

Obtížná situace

Psychickou výhodu využil Lehečka i na začátku třetího setu, kdy soupeři sebral znovu podání a získal vedení 3:0. V pátém gamu za stavu 3:1 si český tenista poradil s obtížnou situací, kdy prohrával při servisu už 0:40. Pěti míčky za sebou ale podání uhájil a do konce zápasu už další šanci soupeři nedal. Utkání zakončil druhým využitým mečbolem a mohl na kurtu emotivně slavit.

Zklamaný Rafael Nadal. Ilustrační snímek
Nadala znovu zastavilo zranění. Španělský tenista odstoupil z Australian Open

Česká jednička se kromě premiérového titulu může těšit rovněž z dalšího životního posunu v žebříčku ATP.

Rodák z Mladoboleslavska se nyní posune na 23. pozici, kterou bude také hájit na blížícím se grandslamu v Melbourne. Australian Open, jež startuje poprvé ve své historii už v neděli, rozehraje loňský čtvrtfinalista Lehečka utkáním se Španělem Bernabém Zapatou.