„Asi před rokem se mi začal zrak horšit a já se dostal do bodu, kdy už s tím opravdu musím něco udělat. Začal jsem brýle nosit pravidelně a taky jsem poprvé vyzkoušel čočky. V té době mi naměřili na jedno oko 1,75 a na druhé 1,5 dioptrie,“ vzpomínal Hruban.

Tehdy podstoupil speciální vyšetření a celou minulou sezonu včetně mistrovství světa hrál v čočkách. Ovšem nikdy si na ně pořádně nezvykl. „Nosit brýle mi zpočátku ani nevadilo. Bral jsem je kolikrát i jako módní doplněk. Zato čočky byly utrpení. Každé ráno mi trvalo dlouho, než jsem si na ně zvykl a pořádně se s nimi rozkoukal. A večer už jsem se opravdu těšil, až je budu moci vyndat. Kolikrát už jsem přemýšlel nad tím, jestli by nebylo lepší hrát poslepu,“ prozradil pro web kliniky.

Jelikož se zápasy hrají večer, kdy už po celodenním nošení byly oči z čoček unavené, často trpěl. „Zásadní problém jsem měl večer, když jsem měl čočky dlouho v očích. V hale za umělého osvětlení to byl pro mě mnohdy docela boj,“ připustil.

Proto hledal variantu, jak moci zase hrát bez čoček. A naskytla se varianta operace. „Hlavním impulzem byla touha zbavit se čoček. Užít si to pohodlí, o nic se nestarat. Obavy jsem neměl. Před operací jsem měl dostatek informací. Hned po vstupním vyšetření jsem měl dobrý pocit. Vlastně jsem cítil, že jde o absolutně rutinní záležitost a že jsem přišel tam, kde opravdu dobře vědí, co dělají,“ popisoval nymburský basketbalista.

Operace na přelomu června a července proběhla zcela bez komplikací. „První si vybavuji pocit překvapení, jak hladce všechno proběhlo. Uvědomil jsem si, že kdybych věděl, jak jednoduchý proces to pro mě bude, tak bych se do toho pustil už dávno,“ uvedl.

„Operace mi přinesla hlavně velký komfort a pocit svobody. Další příjemné změny očekávám, až se naplno rozběhnou tréninky a pak i zápasy. Tam se projeví ty hlavní výhody života bez brýlí a čoček v životě basketbalisty. V týmu byla moje ´slepota´ poměrně častým terčem dobírání a vtípků. Teď už dohlédnu na ukazatel skóre a nebudu se jich pořád ptát, kolik máme bodů,“ žertoval Hruban. 

Tomáš Laš