Česká florbalová reprezentace si o víkendu střihla turnaj elitní čtyřky Euro Floorball Tour ve finské Hämeenlinně.

Český tým si spravil chuť po porážkách s Finskem 6:9 a se Švédskem 2:7 výhrou v posledním zápase, když zdolal Švýcarsko 5:0.

Čtyřnásobné zastoupení v sestavě českého výběru pak měl boleslavský celek Billy Boy – turnaje se zúčastnili brankář David Rytych, obránce Jan Jelínek a útočníci Jiří Curney a Tomáš Chroust. Pro posledně jmenovaného šlo navíc o premiéru v reprezentačním dresu. Do zápasu proti Finsku nenaskočil, ve své premiéře proti týmu z kolébky tohoto sportu Švédsku se uvedl brankou.

Skoro nejtěžší možná premiéra. Proti úřadujícím mistrům světa, na posledním turnaji před dalším světovým šampionátem. Tomáš Chroust ji přesto ozdobil gólem ze své první střely. „Byl to bonbónek," září spokojeností.

Do utkání naskakoval ve třetím útoku společně s Radkem Valešem a Patrikem Dóžou. „Zpočátku jsme si na sebe trochu zvykali, ale s postupem času to bylo lepší a lepší. Cítil jsem se dobře," líčí Chroust a má obdivná slova pro švédskou sílu. „Potvrdil jsem si, že Švédové jsou opravdu někde jinde. Když se to nejlepší ze Švédska spojí do tří formací, je to vážně hukot. Párkrát jsem si připadal jako na kolotoči. Doteď jsem to znal jen od vyprávění bráchy."

O necelé dva roky mladší bratr Tadeáš byl v původní nominaci, jenže z ní vypadl kvůli zdravotním problémům. Nakonec se dostalo na Tomáše. „Bráchovo zranění mě hrozně mrzí," upřímně říká. „Myslím, že ho štve, že nemohl jet, ale že by žárlil? To ne. On je skromný a přeje mi to."

ŠKODA TOWN

To David Rytych se vracel do známého prostředí. Vždyť se vrátil do země, v níž v minulosti zažil parádní sezony. „Zastavovali mě známí, které jsem dlouho neviděl," líčí.

O čem šla řeč? „Měli jsme jen chvilku na pár zdvořilostních frází, protože náš program byl pěkně našlapaný. Každému jsem ale musel vysvětlovat, kde teď hraju. Škoda Town byla moje nejčastější odpověď, protože ve Finsku moc Mladou Boleslav neznají, zato naše Škodovky jsou tam hodně populární."

Naskočil hned do prvního zápasu proti domácím, pak si střihl napůl zápas s Janem Barákem, v němž soupeř nedal Čechům ani jeden gól.
„Nějak moc bych to nepřeceňoval. Ano, je to hezké, ale nic moc to neznamená. Byl to přípravný zápas a těžko říct, zda Švýcaři chtěli vyložit všechny karty na stůl. Na druhou stranu musím říct, že jsme hráli opravdu dobře a poctivě do obrany. Nula je zasloužená," komentoval Rytych.