Je tomu hodně přes půl století, kdy boleslavská automobilka nesla název ASAP. Bylo to ve válečné době a lidé měli spoustu starostí.

Přesto se podnikový sportovní výbor továrny dokázal postarat o sportovní vyžití svých zaměstnanců a sportovních příznivců.
Byly pořádány Sportovní slavnosti ASAPu za účasti závodníků a borců z různých průmyslových podniků. Byla to třeba Škoda Plzeň, Škoda Praha, Avia Praha, Praga Praha a další.

Slavnostní hry byly dvoudenní. První den se začalo dvěma sportovními podniky na hřišti Mlada.

Fotbalová jedenáctka ASAPu zvítězila nad Pragovskou 3:2 a v sestavě ASAPu byla řada hráčů zvučných jmen: Škvrna, J. Pospíšil, Pfeffer, Feller, Adam, B. Pospíšil, Resl, kalčík, Havelka, Hrubý, Žák. O přestávce fotbalového utkání vystoupili krasojezdci na kole.

Druhou akcí na hřišti Mlada bylo utkání lukostřelců Ml. Boleslavi se Škodou Plzeň. V něm zvítězili hosté. Vyčer se pak konala sportovní akademie, ve které vystoupili vedle sportovců i komici. K vidění byl i velociped, který byl vyroben v boleslavské továrně na přelomu století. K dobré náladě vyhrávaly jazzový orchestr i dechovka.

V programu druhého dne slavnosti se uskutečnilo utkání v kuželkách ASAP – Škoda Praha v kuželně hostinského Jandejska na Slovance.

Těžcí atleti předvedli ukázkový souboj ve vzpírání a na žíněnce s výborným žižkovským klubem Bivoj. Cyklisté jeli tradiční závod – Rubínův memoriál. Soutěžili i šachisté, šermíři, házenkáři a atleti, hrála se utkání ve volejbalu na letním cvičišti. Vyvrcholením byly závody v pětiboji nejlepších cvičenců na nářadí. V podvečer se uskutečnilo utkání plavců na VPK na Jizeře mezi ASAPEM a Pragovkou, na programu byla vodní revue a ohňostroj na lodích.
Na Mladoboleslavsku se tedy závodilo a soutěžilo i v dobách válečného zatemnění.

FRANTIŠEK ULČ