Závody Mistrovství ČR v Truck Trialu, soutěže nákladních vozidel v terénu, se tentokrát stěhují do Ujkovic. Závod v pískovně v Ujkovicích bude také zajímavý tím, že se zúčastní i posádky z Německa, pro které jsou ujkovické soutěžní sekce také závodem německého šampionátu DTTM.

Jedná se o sport, který je o jezdeckém umění, o tom jak překonat zdánlivě nepřekonatelné. Truck Trial je poměrně mladý sport. Vznikl v Anglii, kde si pár pánů usmyslelo, že musí nutně přerazit svůj náklaďák vejpůl. Velmi rychle se rozšířil do celé Evropy, Českou republiku od roku 1991 nevyjímaje.

Na všech závodech se projíždí abnormálně těžký terén, někdy i uměle vytvořený. Není to o tom pouze zdolat prudký svah, je to o tom se v tomto terénu orientovat a projet stanovenou sekci a umístěné branky i za cenu, že nevíte, zda zákony o zemské přitažlivosti budou platit, nebo je posunete o něco dál. Pokud to nevyjde, poperete se s těmito zákony příště znovu.

Otázku, zda se v sekci, kde je plno bahna i vody „utopíte“, nebo úspěšně projedete, si většinou závodníci pokládají až po závodě. Prostě nic pro slabé nátury. Je to sport pro opravdu silné jedince.

Soutěž probíhá v 7 kategoriích:

S1 - MB Unimog, Tatra 805
S2 - MB Unimog, IFA W50, Avia, Praga, Viza ROSS
S3 - Tatra 138, Praga V3S, Liaz, Viza ROSS
S4 - Tatra 813 a 815 6x6, Ural
S5 - Tatra 813 8x8
P1 a P2 kategorie malých a velkých unikátních prototypů, kdy každý z vozů je originál.

Při trialu nákladních vozů se jedná o zkoušky zručnosti pro nákladní vozidla na uzavřené dráze, průjezd sekcí může být limitován časem. Trialy jsou specificky ukládané terénní zkoušky zručnosti a mají za účel vyzkoušet zacházení s vozidlem.

Právo zúčastnit se mají všichni řidiči, kteří jsou držiteli platného řidičského průkazu pro tuto skupinu vozidel. Posádka se skládá z řidiče a maximálně dvou spolujezdců, jestliže je vůz vybaven dvěma odpovídajícími sedadly. Spolujezdci musí být uvedeni na přihlášce, ale nemusí být po celou dobu závodu ve vozidle. Minimální věk spolujezdce je 16 let. Přítomnost další osoby, nebo zvířete není povolena. Jeden závod může být označen za absolvovaný, jestliže startující odjel minimálně jednu sekci.

Program

Sobota 8. srpna
7 – 10 Přejímky vozidel
10 – 10.15 Rozprava a zahájení závodů
10.30 – 17 Soutěže v sekcích
20 – 01 Diskotéka s Karlem Fialou

Neděle 9. srpna
8.45 – 9 Rozprava a zahájení závodu
9 - 16 Soutěže v sekcích
16 – 17 Vyhlášení výsledků

Zájemci se budou moci po dohodě také prolétnout vrtulníkem nebo vyzkoušet jiné adrenalinové sporty. Občerstvení zajištěno po oba dva dny závodů.