„Oznamujeme všem stolním tenistům, přátelům, známým i neznámým, že dne 25. června ukončí činnost oddíl stolního tenisu TTC Steer Mladá Boleslav (dříve Slovan OÚNZ, TJ Slavoj, TJ Akuma). Rozloučení se uskuteční v sále restaurace Pod Lipami v Josefově Dole.“ Za pozůstálé: Václav Syrový, předseda oddílu.“

Tolik tedy text pozvánky všem bývalým i současným hráčům a členům oddílu Steer Mladá Boleslav k účasti na smuteční akt, který ukončí činnost tohoto oddílu po 52 letech.

Proč konec? „Vysvětlení je jednoduché. Nemáme a nedaří se nám sehnat dostatek finančních prostředků, abychom zajistili ekonomicky činnost oddílu,“ řekl prostě Václav Syrový, který se se svým otcem výrazným způsobem zasloužil o historii oddílu.

Ta se začala psát v roce 1957, kdy se v zasedací místnosti tehdejšího OÚNZ scházelo několik nadšenců, aby si zahráli stolní tenis.

O rok později vznikl nápad ustavit družstvo a přihlásit se do soutěže. To však předpokládalo najít vhodné prostory, kam by se mohlo umístit více stolů na stolní tenis. Nakonec se řešení našlo v tělocvičně mladoboleslavské zdravotnické školy. Oddíl začal mistrovské soutěže pod názvem Slovan OÚNZ.

Připomeňme, kdo tehdy oddíl reprezentoval. V mužích Václav Syrový starší, který byl vedoucím oddílu, Neuman, Prokop, Rosler, Sajdl, Ráček a Křiváček. V ženách Ráčková a Eislerová – Břehovská, dorostenci Furbacher a Štajner, žáci Syrový ml., Linhart, Beneš a Dohnal.

Družstvo působilo v okresním přeboru až do roku 1963, kdy se mu podařilo postoupit do krajské soutěže. Tam hrála smíšená družstva – pět mužů a dvě ženy. Družstvo výrazně posílilo zejména v ženách, když do oddílu přestoupily Zahrádková a Reichmanová.

K utkáním se jezdilo v zimě nákladním autem a hráči i v třeskutém mrazu, obloženi dekami, cestovali pod plachtou malého náklaďáku, který kočíroval nezištně Josef Štajner starší.

Ačkoli družstvo obsadilo jako nováček v krajské soutěži druhé místo, muselo odstoupit pro nedostatek finačních prostředků.

Ekonomické podmínky se zlepšily, když oddíl přešel pod křídla Pražské akumulátorky v roce 1967 a vystupoval pod názvem TJ Akuma. Byla tím zajištěna činnost oddílu, dokonce byly zakoupeny i jednotné drezy.

V té době také oddíl přesídlil do tělocvičny 3. základní školy a podařilo se mu postoupit až do krajského přeboru.

Nelze zapomenout, že oddíl fungoval především pod precizním vedením Václava Syrové staršího, jehož zásluhy nelze dodnes docenit.

Oddílem prošla řada dalších hráčů, kteří se vyprofilovali z řad kroužku stolního tenisu, jejž vedli trenéři Akumy.

V sezoně 1978 – 1979 měl oddíl tolik kvalitních hráčů, že do krajského přeboru postoupila i rezerva. Družstvo starších žáků získalo dva tituly přeborníků okresu.

Tolik tedy vzpomínka na začátky oddílu stolního tenisu, který už další historii psát nebude.