Nezanedbatelné postavení v historii boleslavského sportu mají i šachisté. Nejstarší šachový kroužek v Mladé Boleslavi vznikl již koncem 19. století, ale řádně organizovaný klub byl založen v prosinci 1911. Nesl název „Charousek“ po tehdy vynikajícím českém šachistovi, který měl všechny předpoklady, aby se stal světově proslulý. Jenže zemřel velmi mlád – v pouhých 27 letech.
Boleslavský šachový klub pořádal turnaje, jejichž účastníci byli takoví mistři, jako básník Viktor Dyk, Vídeňák Richard Réti, Opočenský, Hromádko a další.
Jedním z nejlepších šachistů, kteří pocházejí z mladoboleslavského regionu, byl bezesporu Luděk Pachman z Bělé pod Bezdězem. V sedmdesátých letech však nedobrovolně emigroval (lépe řečeno byl vyhoštěn) a zakotvil v Německu. Pachman byl předtím šestinásobným mistrem republiky a poté i mezinárodním mistrem Německa. Šachy nejen ovládal, ale napsal i velké množství šachových publikací o teorii moderního šachu.
Luděk Pachman studoval v boleslavské průmyslovce a stalo se i to, že nepřišel dva dny do školy. Krátce nato se kantoři dočetli v novinách, že mladý Pachman se zúčastnil velkého mezinárodního šachového turnaje v Praze a jako jediný neprohrál s mistrem světa Aljechinem!
Ve třicátých letech minulého století byl v Mladé Boleslavi založen další šachový klub – ŠK Rožátov. Velkou zázluhu na jeho založení měl tehdejší kapelník R. Rejnart. Jednalo se o dělnický klub, ve kterém byli členy většinou zaměstnanci automobilky. Své zázemí měl v hostinci U Vrábelů. Za Rožátov nastupovali v té době Cindr, Kubový, Kabela, Míšek, Rejnart, Cerha a další.
Při reorganizaci tělovýchovy v padesátých letech byli šachisté převedeni do Sokola AZNP a stali se součástí budoucí velké Tělovýchovné jednoty.
Přestal existovat i ŠK Charousek a většina členů přešla do TJ Dražice a krátce nato do Akumy. Není bez zajímavosti, že většinu členské základny tvořili profesoři středních škol a bylo to výkonnostně silné družstvo. Hráli v něm například Soukup, Gréc, Koutný, Muhl, Šerák, Grolmus, Novák, Rada a další.
Josef Rada učil na měšťance a navíc se věnoval i korespondečnímu šachu na mezinárodní úrovni. Málokdo si dnes vzpomene, že se v tomto odvětví stal mistrem světa!
V současnosti jsou v Mladé Boleslavi dva šachové kluby. Akuma přešla pod křídla Sokola Mladá Boleslav, Auto Škoda pokračuje dál ve své činnosti.
FRANTIŠEK ULČ