Na ukončení cvičebního roku uspořádala Fugnerova župa pro své členy a příznivce autobusový zájezd do Děčína a jeho okolí. Pod vedením Vlasty Cibulkové se zájezdu zúčastnily Tělocvičné jednoty z Mladé Boleslavi, Bakova a Benátek.

Účastníci navštívili nejprve rodný dům Dr. Miroslava Tyrše, který se nachází v areálu zámeckého parku. Zde je zaujaly staré sokolské prapory a historické dokumenty.

Se zaujetím si prohlédli i sochu Dr. Tyrše, která byla slavnostně odhalena v roce 1932 při oslavě stého výročí narození zakladatele Sokola. Autorem sochy je Ladislav Šaloun, který je autorem i Husova pomníku na pražském Staroměstském náměstí.

Návštěva zámku byla zpříjemněním celého zájezdu. Původně hrad byl přestavěn v renezančním stylu. Bohatá štukatérská výzdoba, obrazy a historický nábytek vytvářejí skvělý interiér. Zajímavostí bylo, že na pozvání rodiny Thunů zde v roce 1835 pobýval Fryderik Chopin, který zde složil Děčínský valčík.
Vyvrcholením zájezdu byl výstup na 33 metrů vysokou rozhlednu děčínského Sněžníku. Fyzicky zdatní jedinci určitě nelitovali, že museli vyšlapat 152 schodů. Odměnou jim byl krásný panoramatický výhled do okolí, ale i na Bezděz, Říp a na dalekou dominantu Českého ráje Trosky.

PAVLA ULČOVÁ