Mladoboleslavský oddíl basketbalu je dnes v rámci TJ Auto Škoda největším oddílem. Čítá více jak dvě stě členů. V Mladé Boleslavi se basketbal provozuje neuvěřitelných šedesát let, což také hodlají příznivci tohoto sportu náležitě oslavit.

Začátky basketbalu v Mladé Boleslavi se začaly psát na místní průmyslové škole a gymnáziu. Oslavy se plánují na 16. května. Do dalších let mají basketbalisté velké plány: chtějí vrátit mladoboleslavský basketbal zpět na sportovní výsluní.

Velké šance má především ženský oddíl. Už před několika lety byla na základní škole Pastelka založena sportovní akademie, kde se dívky v rámci vyučování věnují právě tomuto sportu. Navíc ženy nemají v Mladé Boleslavi velký sportovní výběr. Trenéři proto spoléhají, že talentované dívky si vyberou právě košíkovou.

Nahrává jim také velká spádovost, od Liberce po Prahu až k České Lípě nikde neprovozují kvalitní basketbal. Dobré zázemí pro oddíl také nabízí městská sportovní hala. Již brzy odejde z těchto prostor benátecký volejbal a basketbalisté tak plánují vybudovat pevnější zázemí.

„V současné době budujeme zcela nový kádr. Máme několik nových perspektivních hráček, které přišly z dorostu, a tím tým získává velké šance do budoucna. V sezoně 2008-2009 máme vytyčený úkol: konsolidovat a sehrát družstvo. Počítáme tedy s tím, že letošní sezonu odehrajeme na středu tabulky. Příští sezonu máme ale jasno – chceme rozhodně postoupit,“ řekl trenér družstva žen Miloš Nesvadba.

Je jasné, že sport nemůže fungovat bez dostatečných financí. V březnu podepsala společnost Ško-energo, mladoboleslavský výrobce tepla, se zástupci oddílu basketbalu TJ Auto Škoda smlouvu o spolupráci. „Myslím, že investujeme do sportu, který bohužel nemá v současnou chvíli v našem městě velkou podporu. Na druhou stranu je to jediný sport, kde se mohou realizovat ženy. Když se podíváte na spektrum sportů ve městě automobilů, tak chlapci hrají hlavně hokej a fotbal. Děvčata kromě florbalu momentálně nemají žádný jiný sport na dobré úrovni. Proto jsme zařadili právě basketbal do našeho sportovního portfolia, které podporujeme, a doufám, že basketbal bude skutečně úspěšný,“ řekl Miroslav Žďánský, jednatel společnosti Ško- energo.

Finance od mladoboleslavského výrobce tepla jsou přitom pro oddíl velmi důležité, díky nim mohou mládežnická družstva hrát dorosteneckou ligu.
A jak si mladoboleslavský basketbal stojí? „V současnosti velmi střídavě. Především v dorosteneckých složkách nám dělají radost tři družstva, protože se pohybují ve středu a v horních patrech ligové tabulky. Co se týká dospělých, tak zde je to hodně spojeno s financemi. Muži jsou nyní na prvním místě v krajském přeboru a ženy jsou sice v horní polovině tabulky, ale pořád jde pouze o krajský přebor,“ dodává Vlastimil Volf, předseda oddílu basketbalu.

Budoucnost oddílu samozřejmě leží na bedrech těch nejmenších sportovců. Nábor nových zájemců z řad dívek i chlapců tak probíhá neustále.

Hana Koišová Jandová