Formu mladoboleslavské extrémní štafety na neoficiálním mistrovství světa prověří již tuto sobotu 14. srpna Outdoortrophy 2010 v rakouském městě Lingenau.

Boleslavský tým se jí zúčastní ve stejném složení jako loni: běžec Jan Havlíček, padáčkář Tomáš Bílek, kajakář Ladislav Maroul a biker Jiří Novák.

Loňské vítězství v amatérech vyneslo Boleslaváky do kategorie profesionálních týmů. „V profesionálech jsou často sportovci na plný úvazek. Pro nás, kteří máme svá normální zaměstnání, je měření sil s těmito sportovci velká výzva,“ říká Boleslavák Tomáš Bílek, který se tohoto závodu zúčastní letos potřetí.

„Loňské zlato bylo náhderné, tak je jasné, že jsme namotivováni i tento rok a těšíme se i na celou atmosféru závodu, při kterém všichni vydají své síly do poslední kapky,“ doplnil Bílka Ladislav Maroul.

Do letošního ročníku je přihlášeno 160 sportovců, mezi nimi například mistr světa v běhu do vrchu Helmut Schiessl (Německo), vítěz Zermattského maratonu Gerd Frick (Itálie), vítěz paraglidingového seriálu Markus Prantl (Itálie), několikanásobná národní mistryně v paraglidingu Joanna di Grigoli z Benátek, mistr světa v raftingu Thomas Funke (Německo), mnohonásobný rakouský mistr v jízdě na kajaku a třetí z mistrovství světa Gerhard Schmid a další.

Outdoortrophy v rakouském Lingenau je mezi zasvěcenými považována za jeden z nejtěžších závodů na světě. Trať klade na závodníky neobyčejné nároky: na začátku je třeba zvládnout patnáctikilometrový běh do vrchu s převýšením ne menším než 1400 metrů.

Jakmile běžec dorazí na vrchol Niedere, vyráží do své akce závodník s paraglidovým kluzákem, kdy se po krátkém výběhu vrhne směrem k elektrárně Andelsbuch. Než s co největší přesností přistane v cílovém bodě, musí se obrátit na otočném bodě.

Po startu ze čtyřmetrového převisu se třetí sportovec prodírá na kajaku peřejemi říčky Bregenzerache, překonává vodopád, zvládá vodní slalom včetně eskymáckého obratu, aby mohl čtvrtý závodník na horském kole vyrazit do poslední etapy.

Také na cyklistické trati je třeba prokázat nezkrotného bojového ducha: střídají se na ní strmá stoupání, náročné pasáže, kdy je třeba dát kolo i na ramena a razantní sjezdy.

OLGA ŘEHÁKOVÁ