Čeští reprezentanti si vedli výtečně na neoficilálním mistrovství světa s extrémních štafet Outdoortrophy 2010, která se konalo za účasti světových špiček v rakouském Lingenau.

Boleslavský tým Speed 8 ve složení běžec Jan Havlíček, paraglidista Tomáš Bílek, kajakář Ladislav Maroul a biker Jiří Hudeček vyráželi do Rakouska s nelehkým úkolem - uspět v souboji s profesionálními sportovci.

Umístění týmu bylo skvělé - lepší než on byl jen jeden tým, a tak do Mladé Boleslavi putuje téměř neuvěřitelné stříbro!

Po loňském zlatém triumfu v kategorii amaterských týmů, totiž museli letos startovat v profi kategorii. „Motivace a chuť bojovat nám roznodně nechyběla, věděli jsme však, že v natrénovaných hodinách se nemůžeme s profesionály měřit,“ popsal své pocity před startem Ladislav Maroul. „Vydali jsme však ze sebe vše a to přineslo výsledky,“ dodal.

Celou štafetu skvěle rozběhl Jan Havlíček, který se od začátku závodu držel na prvním místě. Na konci běžecké etapy ho sice předběl Robert Krupička, ale Havlíček předával na druhém místě jen s malou ztrátou. Paraglidista Tomáš Bílek svoji část štafety proletěl na jedničku – skvěle zvládl desetiminutový běh s plnou výbavou v horském terénu, let podél horského hřebene i zrádný otočný bod, kvůli kterému mnozí padáčkáři nedoletěli, i přistání přímo do vyznačeného obdélníku, a tak mohl sprintovat rovnou ke kajakáři.

Ladislav Maroul přes malé technické problémy projel divokou vodu bez chyby a všechny oči se upínaly na Jiřího Hudečka, který vyrážel na horském kole na poslední úsek. Zajel ho fenomenálně – nejrychleji ze všech. Stal se vítězem ve své kategorii a byl letos rychlejší než „neporazitelný“ Jaroslav Kulhavý.

„Honza Havlíček nám vytvoři skvělou pozici a nad výkonem Jirky nám všem spadla čelist…“ komentoval průběh závodu Tomáš Bílek. „V to, že budeme druzí na světě, jsme před závodem snad ani nedoufali. Je to nádhera!“. „Konkurence byla velká a být lepší než domácí rakouské týmy, které mohou v takovýchto extrémních podmínkách vysokých hor trénovat každý den, je pocit k nezaplacení!“ dodal stříbrný Ladislav Maroul.

Letošní ročník Outdoortrophy byl vůbec koncertem českých týmů – na stupních vítězů zněla čeština ve velké převaze. České týmy obsadili 1. a 2. místo v profesionálech. Nejlepší byl tým OpavaNet/Tilak ve složení: Robert Krupička (běh), Jan Škrabálek (paragliding), Lukáš Kubričan (kajak) a Jaroslav Kulhavý (MTB) a 2. a 3. místo v amatérech obsadily české týmy 7days (Richard Pleticha – běh, Zdeno Vacke – padák , Lukáš Kubričan – kajak, Jan Škarnitzl – kolo) a Technika Brno Extreme (Jiří Žák – běh, Marek Nechanický – padák, Pavel Srbecký – kajak, Václav Šafránek – kolo), kajakář Daniel Rubín byl členem zlatého amatérského družstva.

Vítězové jednotlivých kategorií byli ve třech případech také Češi – běžec Robert Krupička, kajakář Lukáš Kubričan a biker Jiří Hudeček. Neméně bylo češtinu slyšet i slyšet i na večerních oslavách.

9. ročníku neoficiálního mistrovství světa extrémních štafet Outdoortrophy 2010 se zúčastnilo 37 týmů se sportovci ze 6ti zemí světa, v jejichž řadách byli olympijští vítězové, mistři světa i Evropy.

Závod začíná 15kilometrovým během do vrchu, při kterém musí běžec překonat výškový rozdíl 1400 metrů. Jakmile běžec dorazí na vrchol hory Niedere, předává štafetu závodníkovi s paraglidovým kluzákem. Ten po krátkém, nicméně náročněm výběhu směrem odstartuje na 7,5 km let, při kterém se musí obrátit na otočném bodě a pokusit se přistát v cílovém místě, které je vymezeno obdélníkem na přistávací louce, pokud tento obdélník netrefí, obíhá ještě trestné kolečko. Třetím, kdo se vydává na trať je kajakář, který svoji etapu začíná několika metrovým skokem z rampy do divokých vod řeky Bregenzerache. Musí překonat vodopád, zvládnout vodní slalom i eskymácký obrat a poté předá pomyslný štafetový kolík do závěrečné etapy – horského kola. Bikery čeká více jak 30 km trati s 1636 m převýšením, zahrnujícím jak strmé stoupání, tak velmi příkrý sjezd.