Jedna z dosud žijících největších sportovních legend Mladoboleslavska, František Šichta,slaví v sobotu 18. prosince významné životní jubileum – 85 let věku.

Famózní fotbalový brankář tehdejší Aston Villy, kterého zdobí starty v dresu národního týmu Lvíčat, ale i výborný hokejový obránce, byl dolnobousovským odchovancem.

Jako fotbalový dorostenec přišel do Slavoje Mladá Boleslav, který spoluzakládal jeho otec. Od roku 1945 chytal jedenáct let za Aston Villu a Spartak AZNP.

Kromě fotbalu hrál i výborně hokej a starší příznivci ho jistě pamatují jako obránce, později trenéra, rozhodčího a funkcionáře.

František Šichta prodělal hodně úrazů. Ten nejošklivější zřejmě jako fotbalový gólman Aston Villy v Pardubicích.

„V Pardubích jsem chytal za Astonku jako voják s povolením velitele roty. Při utkání utekl nějaký Jelínek, já jsem proti němu vyběhl a on mě nakopl do hlavy,“ vzpomíná dodnes František Šichta.

„Do posádky přišla dokonce zpráva, že jsem mrtvý, a to by byl pěkný průšvih. Po zákroku jsem sice chytal dál, ale byl jsem otřesen, dostal záchvat, a ztratil vědomí a probudil se až o půlnoci v nemocnici,“ popsal závažnost svého zranění František Šichta.

„Byla to prasklá lebka. Výrazně mi tehdy pomohl profesor Snopek,“ vzpomíná František Šichta.

Málokdo věřil, že se František Šichta znovu postaví mezi tyče. „Úraz se mi stal 26. října 1947, ale už v únoru příštího roku jsem hrál turnaj O Stříbrný míč,“ poznamenal František Šichta.

Tehdy nebylo nijak vzácné hrát v létě fotbal a v zimě hokej. František Šichta hokejové krůčky začal v Dolním Bousově. „V tehdejší době byl hokej v Bousově lepší než v Mladé Boleslavi,“ poznamenal František Šichta.

„V Boleslavi jsem hokej začal hrát v roce 1951 ještě na přírodním ledě,“ zavzpomínal František Šichta. „A musím uvést, že jsem byl první, který bruslil v roce 1956 na umělém ledě nově otevřeného boleslavského zimního stadionu,“ dodal jubilant.

František Šichta je v současné době limitován zdravotním stavem. Zlobí ho kyčel a srdíčko, když přestál dva infarkty.

A právě proto více než kdy jindy je namístě jubilantovi popřát hodně zdraví a vyslovit poděkování za jeho přínos boleslavskému sportu.