Štafetový závod, mající přízvizko „Nejtěžší závod planety“, se uskuteční již tuto sobotu 11. září v okolí rakouského města Lienz. Na startovní listině je zapsáno 119 týmů, zastoupeno je šest zemí.

Pomyslnou vlajku Mladé Boleslavi ponesou opět dva závodníci – kajakář Ladislav Maroul a paraglidista Tomáš Bílek. Letos se k nim připojí, stejně jako loni, běžec Richard Pleticha a biker Jan Skarnitzl, který je v tomto týmu nováčkem.

„Pro většinu závodníků extrémních štafet je Dolomitenman vrchol sezony, a tak není divu, že se to ve startovní listině hemží mistry Evropy, světa i olympioniky,“ řekl o závodu Ladislav Maroul.

„Po loňském rozkoukávání už víme, do čeho jdeme a vzhledem k počasí, které v Lienzu vládne, si už nikdo nezapomene přibalit i zimní oblečení,“ dodal Tomáš Bílek.

„Obzvláště na našem startu ve výšce přes 2400 m nad mořem člověk při několikahodinovém čekání na předávku pořádně promrzne a udržet tělo v bojové náladě dá zabrat.“

Závod odstartuje v sobotu z náměstí v Lienzu v 10 hodin a nejrychlejší týmy dorazí do cíle po čtrnácté hodině.

První ze závodníků vyběhnou na trať běžci, kteří musí překonat 1700 metrů stoupání v náročném horském terénu Dolomit. Ti předají štafetu paraglidistům. Na náměstí v Leisachupředávají štafetu kajakářům.

Kajakáři začínají svoji cestu skokem do řeky Drávy (Drau), pokračují kikometrovým slalomem na divoké vodě, eskymáckým obratem a končí během vodou řeky Isel s kajakem na zádech (či v ruce), aby mohli předat štafetu závodníkovi na horském kole.

Na 18 kilometrech trati s 1300 m převýšení si bikeři budou připadat jak na horské dráze. Čekají je úzké cestičky v alpských lesích střídané částmi, kde budou muset vzít své kolo na ramena.V závěrečném téměř desetikilometrovém sjezdu se budou snažit být co nejrychleji v cíli na náměstí v Lienzu.